Värske uuringu kohaselt võib isegi suhteliselt väike liikumine kaitsta depressiooni eest. Mida rohkem liigute, seda väiksem on depressiivsete sümptomite oht.
Vähemalt 5000 sammu päevas võib pakkuda kaitset depressiivsete sümptomite eest.
Ajakirjas JAMA avaldatud uuringu analüüsi kohaselt vähenes depressiivsete sümptomite risk, mida rohkem patsient treenis.
Uuringu kohaselt oli kõige ilmsem kasu osalejatel, kes astusid iga päev vähemalt 5000–7000 sammu.
Nende depressioonirisk oli umbes 30–40 protsenti madalam kui neil, kes kõndisid päevas vähem kui 5000 sammu.
Treeningu suurendamine vähendas ka depressiooni riski. Iga tuhande suurenenud sammu kohta vähenes risk 9 protsenti.
Tulemused põhinevad 33 uuringu andmetel. Andmed sisaldasid terviseteavet 96 000 täiskasvanult. Kaasati ainult uuringud, kus kehalist aktiivsust mõõdeti sammulugejate või sarnaste seadmetega.
Ka varasemad uuringud on näidanud, et treening võib leevendada depressiooni sümptomeid. Mittefarmakoloogilised ravimeetodid, sealhulgas füüsiline taastusravi, on muutunud depressiooni ja ärevushäirete ravis üha populaarsemaks.
Kuid treening ei asenda aga teisi depressiooniravisid. Praeguse depressiooniravi soovituse kohaselt võib mõõdukas treening vähendada ka depressiooni tekkeriski.
Treening toodab endorfiine, mis on teatud tüüpi hea enesetunde hormoon. Treening soodustab ka aju närvirakkude kasvufaktori kaktiivsust ja mõjub seega positiivselt ajutalitlusele. See võib mõjutada meeleolu ja aju teabetöötlust.
Treening võib aidata ka murda negatiivsete mõtete tsüklit. Näiteks treeningu sotsiaalsed aspektid võivad rühmatreeningute harrastajatele positiivselt mõjuda.
Rohkem liikumist
1. Suurendage oma igapäevast liikumist, sest see suurendab energiatarbimist ja mõjutab positiivselt ajukeemiat.
2. Pargi auto kaugemale, sest nii saab rohkem kõndida. Võimalusel jäta auto koju, ja mine tööle ja poodi jalgsi.
3. Tee õuetööd. Üksikelamus või ridaelamus elavad inimesed saavad lihtsalt lisasammud sisse näiteks aias tööd tehes või lund lükates.
4. Vali trepp. Lifti või eskalaatori asemel kõndige mööda treppe.
5. Mängige ja treenige koos lastega. Lastega õues liikudes saate palju liikuda.
6. Tõuse üles. Istuva tööga tõuske regulaarselt iga poole tunni tagant ja kõndige vahepeal.