'Kas magusaisu on sõltuvus?

Kodutohter
02.04.2024
Shutterstock

Paljud sisendavad endale, et ei suuda magusa kiusatusele vastu panna ja on valmis kasvõi hilja õhtul minema poodi šokolaadi järgi.

Tegelikult pole inimestel suhkrusõltuvust, kuigi paljud väidavad end olevat magusasõltlased. Paljud sisendavad endale, et ei suuda magusa kiusatusele vastu panna ja on valmis kasvõi hilja õhtul minema poodi šokolaadi järgi.

Inimesel, kes püüab suitsetamist lõpetada, tekivad füüsilised võõrutusnähud. Seevastu suhkruhimu on vaid emotsionaalne seisund. Kergendust tuntakse juba sellest, kui otsustatakse pärast tööd poest läbi minna ja osta midagi magusat. Seevastu nikotiinisõltuvuse puhul, kui suitsud on otsa saanud, ei paku kergendust teadmine, et mõne tunni pärast saad uue paki osta.

Talupojamõistus ütleb, et kõike võib süüa, kuid mõõdukalt. Kui aga oled seda tüüpi, kes liitrisest jäätisepakist ühekorraga poole ära sööb ega saa enne pidama, kui teinegi pool on otsas, siis on põhjust mõõdukusemõte kohe maha matta. Keeldumine on mõistlikum, kui nööril balansseerimine. Ostuotsus on söömisotsus, seepärast ära too koju kiusatusi. Vaheta liigset suhkrutarbimist põhjustavad tooted vähem magusate ja tervislikumate vastu.

 

Abi magusaisu vastu

Järgnevalt mõned järeleproovitud abinõud ja soovitused, kuidas vabaneda magusaisust:

* Kui kõht on tühi, siis korralikku toitu, ära näksi.

* Hoia kodus ja võta tööle kaasa puuvilju näljatunde ja äkiliste isude vaigistamiseks. Kui külmkapis on head toitu, siis magusakiusatus väheneb.

* Tärklis tõstab veresuhkru taset, mistõttu tasub kartuli, pasta, teraviljasaaduste ja riisi söömisega tagasihoidlik olla.

* Premeeri ja lohuta ennast millegi muuga kui söögi või joogiga.

* Kui tuntakse kangesti isu magusa järele, siis puudub su elus ehkl magusus või põnevus. Kas tunned igavust, kas sul on täitmata vajadusi? Mida saaksid teha enese rõõmustamiseks? Magusaisu ja emotsionaalset söömist ei ole alati kerge üksteisest eristada.

* Suhkru asemel võib söökide ja jookide maitsestamiseks kasutada vanilli, kaneeli, kardemoni ja masala maitseaineid. Tee suur klaasitäis vanilliseemne- või mandlipiima või kuumuta sellest koos maitseainetega chai-tüüpi tee. Kookosemahl on magus ja hea vedelikuallikas ning taastumisjook. Riputa suure salatiportsjoni peale paar supilusikatäit rosinaid või kookoshelbeid.

* Kui tekib küpsiseisu, siis võta soolaseid seemneküpsiseid. Maitse-eelistusi võib teadlikult suunata uutele, tervislikumatele radadele.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid