Kui kevadel aiatööd tehes tekib ootamatult seljavalu

Kodutohter
20.03.2024
Shutterstock

Äkiline seljavaluvalu võib tabada ka raskusi tõstes, näiteks kolimisel mööblit või kaste vedades.

Kui alaseljavalu on tugev, on tõenäoliselt tegemist lumbaagoga. Lumbaago ehk nimmevalu ehk kõnekeeles lendva on äkiline terav valu nimmepiirkonnas. Tavaliselt eelneb valule mingi järsk liigutus – kummardumine, kehapööre või sirutamine millegi haaramiseks. Valusööst on nii tugev, et inimene ei saa end sellest asendist, milles valu tekkis, vabalt sirgu ajada. Valu tugevneb igal liigutusel, köhimisel, aevastamisel, isegi naermisel. Ägeda valu põhjuseks võib olla järsu ebasoodsa liigutuse tagajärjel tekkinud lülidevahelise liigesekapsli vigastus või selgroolülisid ühendava pikisideme ülevenitus. Pikisidemes on hulgaliselt tundlikke närvikiude, mille ärritus põhjustabki valusööstu. Vaatlusel selgub, et nimmepiirkond on lamenenud ja lihastes esineb tugev pinge. Antud juhul on pinge lihastes kaitsemehhanism, et vältida lülide paigast nihkumist. Kuigi valu on tugev, möödub see tavaliselt mõne päevaga. Oluline anda seljale puhkust, teha sooja vanni, vajaduse korral võtta valuvaigisteid, kasutada tugivööd. Hästi mõjuvad venitusharjutused, massaaž. Sageli kestab valu mõne tunni, kuid võib püsida ka nädala. Kui valu kestab kauem, tuleb pöörduda arsti poole põhjuse selgitamiseks.
Kui valu ei ole väga tugev, võib see olla ka pingevalu. Ka sel juhul tuleb seljale puhkust anda. Pingutusvalu saab ravida ka põletikuvastase vahendiga.
Põlve kiirgav valu viitab, et põhjus on seljanärvides. Selle kõige levinum põhjus on sopistuv lõlisamba disk, mis ärritab alajäseme närvi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid