Kuidas aidata oma selga

Kodutohter
15.02.2021
Shutterstock

Lihased peavad hoidma keha õiges asendis, aga kui need on nõrgad, siis nad seda ei suuda ja lähevad pingesse.

Lülisammast katab ja hoiab vajalikus asendis lihaskorsett, mille tugevus, elastsus ja vastupidavus sõltuvad meist endist. Lihaseid on vaja korrapäraselt treenida sellepärast, et need suudaksid taluda kehalist koormust, mida selg peab taluma. Lihased peavad hoidma keha õiges asendis, aga kui need on nõrgad, siis nad seda ei suuda ja lähevad pingesse. Nii võib seljavalu sageli olla tingitud just halvast lihastoonusest. Kui lülisammas ei ole õiges asendis, tekivad pikapeale rühihäired, mis põhjustavad omakorda seljavalu.

Vaja on treenida ka nõrku kõhulihaseid, sest need kahjustavad rühti rohkemgi kui nõrgad seljalihased. Kui kõhulihased on nõrgad, muutub selgroo asend, mille tõttu väsivad lihased kiiremini ja selg võib hakata valutama.

Selleks, et selg ei oleks nõrk, tuleb teha võimlemisharjutusi, mis tugevdavad lihaskorsetti. Iga päev peaks käima kõndimas, eriti tõhusalt treenib lihaskorsetti kepikõnd. Sel juhul tuleb kindlasti nii enne kui ka pärast käimist teha venitusharjutusi, et lihaspingest ei tekiks valu. Kui on seljaga probleeme, siis jooksutrenni on mõistlik teha pehmel pinnasel, et selga mitte põrutada. Samuti pole nõrgale või haigele seljale head kõikvõimalikud hüpped ja pallimängud. Lihaskorseti tugevdamiseks nii tervetele kui ka seljaprobleemidega inimestele sobib hästi ujumine, eriti selili, sest kõhuli ujudes hoiab enamik pead üleval. Selline asend võib põhjustada seljalihastes pingeid ja valulikkust. Ka vesiaeroobika on väga kasulik. Kroonilise seljavalu puhul võib lõõgastuseks kasutada ka massaaži, kuid ravivõimlemist see ei asenda. Sobivate harjutuste õppimiseks võib pöörduda füsioterapeudi poole.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid