Mis on läbipõlemine?

Kodutohter
26.06.2021
Shutterstock

Läbipõlemine tundub olevat moehaigus, millest räägivad perearstid, psühhiaatrid ja psühholoogid. Mida niisugune diagnoos õigupoolest tähendab? Kas läbipõlemine on seotud stressi ja depressiooniga?

Läbipõlemise tekitab olukord, kus inimese ootused on suuremad, kui suutlikkus seda teostada. Kuigi läbipõlemissündroomi põevad ka naised, on se siiski rohkem meeste probleem.

Sageli arvatakse, et mehi huvitavad kõige rohkem naised - tegelikult on mehele esmatähtis hoopis töö ja karjäär. Sellepärast on ohustatud just mehed alates neljakümnendatest. Noortel meestel toimub taastumine kergemini ja nemad ka nii sügavalt ei haigestu, sest elu on alles ees ning noor organism suudab paremini taluda ja taastuda nii närvipingest kui ka magamata öödest.

Läbipõlemissündroom eelistab teatud ameteid. Kõige kergem saak on näiteks raamatupidajad ehk siis inimesed, kes istuvad tundide viisi omaette arvuti taga. Mõistagi pole see reegel ega lähtu ainult tööst. Kindlasti oleneb ka inimtüübist, kas ja kui kergesti ta läbipõlemissündroomi ohvriks võib sattuda. Inimene, kes võtab kõike südamesse, on kohusetundlik, väga püüdlik ja elab kõik endasse, põleb palju kergemini läbi kui see, kes endast kõik välja prahvatab ja rõõmsalt päevaga edasi läheb.

Tekib tunne, et ma ei saa millegagi hakkama
Negativistlik mõttelaad on üks tunnus, mis läbipõlemist soodustab. Inimene tunneb, et ta ei saa mitte millegagi hakkama, et kõik on juba ette läbikukkumisele määratud ning pole mingit mõtet pingutada.

Näiteks need juhid, kes kõik kohustused enda õlule võtavad, põlevad kiiresti läbi, kuid heade delegeerimisoskustega juhtivad persoonid saavad enamasti kõigega edukalt hakkama. kuid muidugi vajab edukas juht ka häid alluvaid, kes kõigi ülesannetega toime tulevad.

Läbipõlemist on näha suhtumisest, hoiakust, miimikast ning kõnepruugist. Kui inimene ütleb, et tänane päev on hullemast hullem, kuid suudab sealjuures kildu visata, siis pole hullu midagi. Samas see, kes on murekoormast ja masendusest kössis, on kaotanud mõtte edasi elada, on arsti jaoks väga alarmeeriv. Läbipõlemissündroomiga inimene on nõrga immuunsusega, väga vastuvõtlik kõikvõimalikele haigustele. Läbipõlemine on selline tööalane kurnatus, millest ei ole võimalik nädalavahetuse ega paarinädalase puhkusega taastuda.

Üht raviretsepti läbipõlemisele ei ole, kuid paljudel juhtudel on vajalik pikemaajalisem paus või koormuse alandamine ning põhjalikumad ümberkorraldused töökeskkonnas ja -ülesannetes. Palju on abi ka toetavatest sõbralikest kolleegidest. Alati tasub ühendust võtta psühholoogiga, kelle abil saab kõige mustemast august välja.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid