Lapseootel naise toidusedel

Tekst Mai Maser, toitumisekspert
29.08.2012

Tulevase lapse tervist mõjutab naise toidulaud juba enne viljastumist. Raseduse ajal aga tuleb söögisedelit jälgida iga päev, et sellest leiaks eluväge nii ema ise kui ka temas tuksuv uus elu.

Üheksa kuud on inimese elus väga lühike aeg, kuid just need esimesed üheksa on põhjapaneva tähtsusega: enne kui tulevane ema märkab, et ta on lapseootel, on juba pandud alus loote närvisüsteemi, aju, lihaste, luude ja kõigi siseelundite algete arenguks.

Umbes 6. rasedusnädalal lööb alles arenev süda oma esimesed löögid. Areng jätkub ja elundkonnad küpsevad kõigi 40 rasedusnädala jooksul. Seda jõulist protsessi ema organismis korraldab üle 30 aktiivse hormooni, millest mõni tekib ainult raseduse ajal.

Kahe tervis korraga hoida

Lapseootel naisel ei tohiks olla ühtki perioodi, mil ta oma tervisest ei hooli, sest tema hoida on kaks elu ja see uus elu oleneb raseduse ajal ainult temast. Sel ajal võivad paljud keha toitaine-, mineraalaine- ja vitamiinivarud ammenduda. Eriti oluline on loote aju ja närvirakkude areng, milleks kulub umbes viiendik ema toidust saadud energiast.

Raseduse ajal muutub ema kehakuju, lisanduma hakkab kehakaal. Vere maht suureneb umbes 20%, et rahuldada loote toiduvajadust. Naise organism hakkab looma rasvavarusid eelolevaks rinnapiima tootmiseks. Kahele inimesele - emale endale ja arenevale lootele - suunatud võimas jõud ja energia tuleb täisväärtuslikust toidust, liikumisest ja rõõmsast meelest.

Toitaineid aina lisaks

Kindlasti peab tulevane ema sööma mitmekülgselt, kuna loode vajab täiendavaid toitaineid, samal ajal ei pea toidu hulk oluliselt suurenema.

- 1.-3. raseduskuul (esimene trimester) piisab tavalisest toidust, hoiduma peab ülesöömisest. Eelistada tuleb vitamiini- ja mineraalirikast toitu, milleks on köögi- ja puuviljad.

- Alates 4. raseduskuust (teine trimester) on vaja umbes 300 kcal lisaenergiat päevas (see on näiteks 1 keskmine banaan, 1 tops jogurtit või 100 g forelli) ning toidukogused peavad hakkama veidi suurenema.

- 6.-9. raseduskuul (kolmas trimester) tuleb süüa sagedamini ning vähe korraga. Toiduenergia vajadus muutub suuremaks imetamise ajal ning siis on lisaks vaja 500-600 kcal toiduenergiat.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid