Jõusaali ei maksa karta
Kodutohter
06.03.2023
Shutterstock

Kes meist ei tahaks olla heas füüsilises vormis ja parandada tervist!

On selge, et inimese keha on loodud liikumiseks ja see vajab õigeks funktsioneerimiseks kehalisi harjutusi. See on üks olulisemaid tegevusi, mida on võimalik teha, et lisada elule täisväärtuslikke aastaid.

Juba aastaid on terviseuurijad tõestanud, et väheliikuvatel inimestel on rohkem terviseprobleeme kui kehaliselt aktiivsetel. Terviseprobleeme on võimalik ennetada või olemasolevaid leevendada ning parandada. Selleks on vaja regulaarset mõõdukat liikumist ja lihastreeningut. Seda kõike saab ideaalselt teha jõusaalis, mis sobib igas vanuses inimestele, nii meestele kui naistele, ka teismeliseeas noortele. Jõusaalis treenimiseks on palju plusse:

ei sõltu ajakavast nagu rühmatrennid

saab keskenduda harjutustele, mis on antud hetkel olulised

vastavalt vajadustele saab treeningu intensiivsust muuta – treenida omas tempos

on võimalikud lühemad või pikemad treeningud kui üks tund

saab abi paljudele tervisehädadele

saab treeningute osas personaaltreeneriga nõu pidada

saab arendada lihasvastupidavust, liigeste liikuvust, jõudu ja südame töövõimet

ka rasedad võivad jõusaalis treenida, kui arst pole seda vastunäidustanud

pärast treeningut peab kõiki lihaseid, mida treenisid, korralikult venitama (staatiliselt kuni 30 sek).

Erilist tähelepanu jõuharjutustele jõusaalis peaksid pöörama inimesed, kes on 30ndates eluaastates ja vanemad, sest sõltuvalt indiviidist hakkab organismis toimuma taandareng. Lihasmass hakkab asenduma sellest pehmemate rasvkudedega, ainevahetus aeglustub, liigeste liikumisulatus ja hapnikukulutusvõime vähenevad. Jõud ja jõuharjutused on olulised nii kehalise töövõime kui liikumisaparaadi koormustaluvuse suurendamiseks. Tugevad lihased kaitsevad liigeseid, aidates ära hoida võimalikke vigastusi ja ülekoormust. Tugev lihaskorsett tagab normaalse kehahoiaku, aidates omakorda ennetada tänapäeval väga levinud seljavalusid. Jõutreening jõusaalis on ka efektiivne taastusravimeetod mitmesuguste vigastuste korral.

Sarnased artiklid