Kas süsivesikutevaba dieet tõstab kolesterooli?

Kodutohter
31.03.2021
Shutterstock

Lainetena tulevad ikka ja jälle erinevad dieedid, mida usinasti reklaamitakse. Paljud neist, nagu näiteks Atkinsi dieet lubavad süüa ohjeldamatult liha, mune ja võid, kuid mitte viljatooteid, kartuleid ega puuvilju. Kas see on ka tervislik?

Süsiveskutevaba dieet sobib kõigile.

Müüt.

Mõnedele sobib selline dieet rohkem kui teistele. Mõned inimesed saavad sellest seedimishäireid ja kõht läheb kinni. Ketoosini viiv toiduvalik võib põhjustada tugevat peavalu. Paljud inimesed armastavad nii palju leiba, kartuleid ja pastatoite, et peavad sellist dieeti piinamiseks. Muidugi võib süsivesikute kogust toidus lihtsalt endale sobivalt vähendada.


 

Süsivesikutevaba dieet võib tõsta kolesterooli.

Tõde.

See on tegelikult individuaalne, kui palju liha, rasva ja munaderohke toiduvalik kellelgi kolesterooli tõstab. Seda mõjutab nii pärilikkus kui ka toiduvalik. On inimesi, kelle kolesteroolitaset rasvarohke ja süsivesikutevaene toit üldse ei mõjuta. Kuid teisel osal tõuseb kolesteroolitase siiski märgatavalt. Tervislik on ikkagi süüa palju köögivilju, vähe kõvasid rasvu ja soovi korral võib siis piirata täisteratoodete söömist.


 

Süsivesikutevaene dieet langetab jäädavalt kaalu.

Müüt.

Süsivesikute vältimine langetab tõepoolest poole aasta jooksul märgatavalt kaalu, kuid mitte püsivalt. See johtub sellest, et sellist dieeti ei jaksa keegi pikalt pidada. Kui hakatakse jälle sööma leiba, pastatoite ja kartulit, tõuseb ka kaal.

Sarnased artiklid