Kas valutava selja raviks tasub kasutada külma või sooja?

Kodutohter
18.03.2024
Shutterstock

Seljavalu on väga levinud probleem.

Esimese paari päeva jooksul tuleks valu leevendada külmaraviga. Külm tuimestab valusaid närvilõpmeid, vähendab turset ja leevendab põletikku. Valupiirkonda saab jahutada külmakoti, külmakreemi või isegi rätikusse mässitud külmutatud juurviljade kotiga.

Kui valu on kestnud paar päeva, on hea minna üle kuumtöötlusele. Kuumus aitab lõõgastuda, kiirendab vereringet ja parandab kudede elastsust. Valupiirkonnale võid panna näiteks soojapaki, mikrolaineahjus soojendatava soojenduspadja või termokreemi.

Millistest ravimitest oleks kasu? Seljavalu tuleks ravida põletikuvastase ravimiga. Põletikuvastane ravim leevendab valu tavaliselt tõhusamalt kui paratsetamool.

Siiski on palju inimesi, kes ei saa kasutada põletikuvastaseid ravimeid. Nende hulka kuuluvad muu hulgas paljud tundliku kõhuga inimesed, eakad ning neeru- või vereringehaiguste all kannatajad. Nemad peaksid kasutama paratsetamooli. Põletikuvastane kreem võib ka valu veidi vaigistada.

Enamasti möödub seljavalu iseenesest. Kui aga valu on väga tugev, sümptomid süvenevad kiiresti, jäsemetes on halvatusnähud, on probleeme urineerimisega, tuleks pöörduda arsti poole. Eriti halvatuse, põie- ja soolenähtude korral tuleks seda teha väga kiiresti. Vastasel juhul on oht, et valu muutub krooniliseks ja halvatuse sümptomid võivad jätta püsivad muutused.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid