Dieet, mis ei salli tühja taldrikut
Tekst Kai-Liis Tuul
28.01.2013

Kuidas on see võimalik - taldrik toitu täis laduda ja ikka alla võtta? Paljude arvates oleks see lausa imeline, ja just sellist lahendust seekord tutvustatavas toitumisplaanis lubatakse.

Volumetrics'i dieet põhineb lihtsal ja ausal tõdemusel: inimesed jumaldavad söömist ning tillukeste toidukoguste asemel eelistatakse pigem toekamat kõhutäidet.

Ameerikast pärit

Volumetrics'i põhimõtted loonud USA toitumisteadlane Barbara Rolls on veendunud, et toiduainete keelamisele ning toidukoguste piiramisele keskendunud toitumisplaanid ei ole jätkusuutlikud, sest "kõhtu ei täida mitte kalorid, vaid reaalne söök". Üks tema lahendusi oli leida toidud, mida võib süüa suuremas koguses, et tagada mõnus täiskõhutunne.

Kuigi dieedi nimetus viitab ka vedelikele, ei tähenda see kogu tarbitava toidu vedelikulaadseks püreestamist. Sõna volumetric osutab ühelt poolt ruumala mõõtmisega seonduvale volumeetriale ja teisalt millegi rohkusele, volüümikusele. Pärast suure kruusitäie toeka smuuti joomist näib ju, nagu oleks kõhus terve lõunasöök. Küll aga toetub kõnealune dieet oma nime kohaselt suure veesisaldusega toitudele nagu köögi- ja puuviljad, sest neist tekib täiskõhutunne ilma lisakaloriteta. Eesti keeles võiks rääkida seega näiteks "mahulisest toitumisest" või "energiatiheduse dieedist".

Kõht olgu täis!

Volumetrics'i toitumisplaanis ei ole toidud jagatud "headeks" ega "halbadeks" ning ükski söök pole otseselt keelatud. Tähtsal kohal on hoopis toiduainete energiatihedus, mis iseloomustab seda, kui suur energiahulk sisaldub vastava toiduaine ühes grammis. Üks energiatihedamaid toiduaineid on näiteks toiduõli, mis sisaldab 9 kilokalorit grammi kohta. Väikese energiatihedusega tomatit võib aga süüa julgelt.

Võrreldes näiteks rosinaid ja viinamarju, näeme, et 100 kilokalorit saab juba üsna väikesest kogusest rosinatest, viinamarju see-eest võib süüa poole rohkem - samas on kõht rohkem täis.

28 grammi lahjat juustu sisaldab 60 kilokalorit, seega on selle energiatihedus 2,1 (60 : 28). 33-grammise salsa 15 kilokalorit annab energiatiheduseks u 0,5 (15 : 33).

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid