Kui kõhus on kivid

Kodutohter
30.07.2021
Shutterstock

Neerukivid on pealtnäha lihtne vaevus. Tegelikult on igal kivil oma lugu ja ravi sõltub paljudest asjaoludest.

Kivid tekivad uriinis lahustunud ainetest ja põhjuseks on erinevad ainevahetushäired ja riskitegurid.

Piltlikult öeldes tekivad kivid, kui inimese uriinis on nii palju kristalle moodustavaid aineid, et uriinis sisalduv vesi ei suuda neid lahustada. Samal ajal võib uriinis olla puudus ainetest, mis aitavad vältida uriinikristallide kokkukleepumist. Erinevate tegurite mõjul võib välja kujuneda ideaalne keskkond kivide tekkeks. Neerukivide teke toimub haigele märkamatult ja sageli isegi aastate vältel ilma haigussümptomite ilmnemiseta.

Neerudes ja üldisemalt kuseteedes on kivide teke tõenäolisem keskealistel meestel, kellel on selleks geneetiline eelsoodumus. Kivide esinemise riski võivad suurendada toitumisharjumused, nagu valgu-, C- ja D-vitamiinirikas toit, ning erinevad haigused. Viimaste hulka kuuluvad näiteks podagra ja kõrvalkilpnäärme funktsiooni häire. Peale selle võivad rolli mängida kuseteede ehituslikud eripärad.

Neerukivid erinevad oma keemilise koostise poolest. Ligikaudu 85% kõikidest kividest moodustuvad kaltsiumisooladest. Põhjus on kaltsiumi üleküllus uriinis, milleks omakorda on palju erinevaid põhjuseid, millest paljud on veel ebaselged. Kuid inimene ei peaks hakkama organismile vajalikku kaltsiumi oma igapäevases toidus piirama. See oleks isegi kahjulik, kuna soodustaks tänapäeval üha sagedamini esineva osteoporoosi kujunemist vanemas eas.

Umbes 8% kividest on uraatkivid, mis koosnevad kusihappe sooladest. Siin on oluline rangelt järgida valgupiirangutega ja vedelikurohket dieeti.

Ainult 1% kividest on tsüstiinkivid, mida põhjustab pärilik tsüstiini ainevahetuse häire. Mõnikord võivad neerukivid olla ka kattuvate koostistega.

Ligi kuuendik kõikidest kividest kaasnevad kuseteede põletikuga.

Ligi 50% kaebusi andvatest kividest väljuvad iseeneslikult ja umbes 50% kividest vajavad kirurgilist sekkumist.
Kivid diameetriga vähem kui 5 mm peaksid reeglina 4-8 nädala jooksul väljuma. Üle 10 mm diameetriga kivid iseeneslikult ei välju.
Ravi valitakse sõltuvalt haiguse kestusest ja ägedusest, kivi asukohast ja suurusest, kaasuvast põletikust ja teise poole neeru funktsioonist.

Kuidas neerukive ennetada:

* suurenda vedeliku tarbimist

* vähenda loomse valgu ning suurenda taimse valgu kogust toidus

* suurenda taimse toidu osakaalu, kuid piira kõrge oksalaadiga toiduainete tarbimist (spinat, rabarber, lehtpeet, šokolaad jne)

* vähenda soola ja alkoholi tarbimist

Sarnased artiklid