Suvi on parim aeg laadida end vitamiinide, mineraalide ja teiste tervistavate toitainetega, mida leiame üha rohkem aiast, aia tagant, turult ja poest.
Külmal ajal sööme rohkem sooja, korralikult läbikuumutatud toitu, suvel aga sobivad kõige paremini võimalikult vähe keedetud-küpsetatud söögid, lisaks rohkesti rohelist. Tervislik suvetoit on süsivesiku- ja kiudainerikas, põhiliselt taimne ning vähe töödeldud. Kindlasti peaks iga päev sööma aedviljasalateid, mis on süsivesiku- ja vitamiinirikkad. Suvisele toidulauale peavad roheliste lehtköögiviljade kõrval kuuluma kindlasti ka hapupiimatooted, mis aitavad organismi jääkainetest puhastada, ergutavad ainevahetust ja seedimist. Uut energiat annavad kindlasti esimesed köögiviljad: salatkress, talisibul, murulauk, redis, rabarber, salat ja hapuoblikas. Kui endal aiamaad pole, tuleb sammud seada turule.
… müslit
Suvehommik võiks olla lihtsamate toitude päralt; õhtulgi ei ole soovitav endale ränka kõhutäit lubada. Nii hommiku- kui ka õhtusöök peaksid olema kergesti seeditavad. Hommikueineks sobivad piim ja piimatooted koos müsli, kama, maisihelveste ja muude sääraste valmistoodetega. Poodides on valida hulga müslide vahel: teraviljahelvestele on lisatud linnaseid, seemneid, kuivatatud marju ja puuvilju.
Müslit võib ise valmistada, lisades ka maitsetaimi.
Helbemüsli puuviljade ja maitsetaimedega
250 g kaera-, rukki- või odrahelbeid (või erinevate helveste segu)
3 sl suhkrut
100 g kuivatatud puuviljade või marjade segu
röstitud pähkleid, mandleid või seemneid
hakitud maitsetaimi (piparmünt, meliss)
Sega helbed suhkruga ja tõsta need umbes 10 minutiks ahjuplaadile 180kraadisesse kuumusesse (röstida võib ka pliidil pannil pidevalt segades), et helbed saaksid karamellikihi. Sega aeg-ajalt.
Jahtunud helbed sega hakitud puuviljade või marjadega ja purustatud pähklite, mandlite või seemnetega.
Söö müslit piima või jogurtiga (ka teiste hapupiimatoodetega).
Kui on käepärast värske rabarber, piparmünt või meliss, haki neid müslisse vahetult enne söömist.
Loe edasi ajakirjast...