Noori ja väikseid spinatileheti nimetatakse beebispinatiks. Beebispinatit võib kasutada värskelt salatites või smuutides. Uus-Meremaa spinat ehk ruutlehik on tugevate lehtedega ja vajab blanžeerimist. Blanšeerimiseks nimetetakse köögiviljade lühiajalist kuuma vee või auruga töötlemist. Ruutlehik ja aedspinat pole tegelikult sugulased. Tugevate lehtedega Uus-Meremaa spinatit kuumutatakse paar minutit keevas vees. Spinat valatakse sõelale, loputatakse külma veega ja nõrutatakse. Spinat kogub kasvades lehtedesse nitraate, mida saab vähendada kuumutades.
Mineraalne, hapukas maitse
Spinati omapärane maitse tuleb kõige paremini esile koos juustu-, muna-, kala- või piimatoitudega. Spinatit võib hautada ka koos koorega ja maitsestada seemnete või muskaadiga. Kartul koos spinatiga on üsna tavaline kooslus, kuid spinatit tasub proovida ka maapirniga. Kuid spinati tohutu rauasisaldus on linnalegend. Rauda on spinatis sama palju kui teistes rohelistes köögiviljades.
Spinat sisaldab rohkesti inimorganismile vajalikke mineraalsooli ja mikroelemente. lisaks C-vitamiini, karotiini, B1-, B2-, PP-, E- ja K-vitamiini. Kuid kõige kasuliku kõrval sisaldab spinat rohkesti ka oblikhapet, mistõttu ei tohiks spinatisöömisega ka liialdada. Oblikhappe kahjulikku mõju aitab vähendada, kui sööte spinatit koos piimatoodetega.