Kunagi pole liiga hilja tervislike eluviisidega alustamiseks

Kodutohter
07.11.2024
Shutterstock

Tervise alused on füüsiline aktiivsus ehk liikumine ja tervislik toitumine. Ja et vaim püsiks virge, peab treenima ka aju.

Vanaduspäevade nautimiseks peaks alustama tervisevundamendi ladumist juba noores eas.

Kuid kunagi pole liiga hilja. Tervise alused on füüsiline aktiivsus ehk liikumine ja tervislik toitumine. Ja et vaim püsiks virge, peab treenima ka aju.

Liikumine on kättesaadav kõigile ega ei sõltu rahast. Iga päev ja iga ilmaga mõõdukas tempos tehtud jalutuskäik paneb tööle vereringe, varustab organismi hapnikuga, hoiab korras liigesed ja reguleerib kaalu. Toeks võiks olla käimiskepid, need aitavad hoida tasakaalu ja panevad ka käed tööle.

Emotsionaalselt annab palju rahvatants või peotants. Üksikutele on suureks sõbraks koer, kellega peab jalutamas käima ja teiste koeraomanikega saab pargis oma lemmikloomadest rääkida.

Eakaid hoiab tervena sama toit mis noorigi: palju köögi- ja puuvilju, kala ja mitterasvast liha, keefiri ja juustu, häid rasvu, täisteraleiba ja –putru ja mõnikord harva ka magusat. Peab ainult meeles pidama, et energiavajadus pole enam nii suur kui noorena. Tasub küsida arstilt või apteekrilt, kas peab võtma juurde ka mingeid toidulisandeid. Meie kliimas vajavad vanemad inimesed enamasti kõik lisaks D-vitamiini.

Väga oluline on hoida tegevuses aju. Need inimesed vananevad aeglasemalt, kes tunnevad elu vastu huvi. Lugege ajalehti ja ajakirju, need on olemas raamatukogus. Sinna ja sealt tagasi jalutamine võiks olla kindel päevarutiin. Olge kursis päevauudistega, lahendage ristsõnu, see kõik aitab aju tegevuses hoida. Ei maksa unustada, et see on eriline aeg, mida veeta oma lastelastega.

Tähtis on ka suhtlemine, tore on käia omaealistega koos rahvatantsus, koorilaulus või koos reisimas ja lihtsalt nautida elu.

 

Elu tragöödia seisnab selles, et me saame liiga ruttu vanaks ja liiga hilja targaks.

Benjamin Franklin, Ameerika teadlane ja filosoof

Sarnased artiklid