Arhiiv

KODUTOHTER NOVEMBER 2024
Sügistalvisel ajal kipuvad inimesed taas rohkem haigeks jääma. Nohu, köha, kurguvalu ja palavik ilmuvad kõige ebasobivamal hetkel ja nõuavad tähelepanu. Sellest, kuidas viirushaigustest kiiresti jagu saada ning mida teha, et nendest hoiduda, räägib perearst Mari Annus.
Kui sind valdab kärsitus, võid käituda viisil, mis teeb lõppkokkuvõttes rohkem halba kui head.
Kirjanik Heli Künnapas on kogu elu armastanud lugusid välja mõelda ja paberile panna. Praeguseks on ta avaldanud ligi nelikümmend raamatut ning kuulub juba aastaid enim laenutatud Eesti autorite hulka. 
KODUTOHTER OKTOOBER 2024
See võib tulla üllatusena, aga üks bakteririkkamaid ruume meie kodudes on köök: keskmises kodus elab köögis rohkem baktereid kui tualettruumis.
Kuidas ravitakse maohaavandit? Miks vaevavad sagedased röhitised? Mil määral taastub kahjustatud maks? Kuidas mõjuvad maksale ravimid? Miks võib ikka olla vaevusi, kuigi sapipõis on ära lõigatud? Millest tuleb viha maitse suhu? Selgitab gastroenteroloog Külliki Suurmaa.
Ta armastab inimesi, tema naljad ajavad naerma, ta ei häbene pentsik välja näha, tema inimlikud ja pereväärtused kumavad aususest ja hoolivusest, ta peab tuletõrjuja ametit kõige mehelikumaks ning oma abikaasat kõige sõnapidavamaks. 
KODUTOHTER SEPTEMBER 2024
Septembris algab jälle hoogne trennihooaeg. Mõnikord tasub trenni valimisel meeles pidada ka oma vaimset vormi, sest sport saab ka siin abiks olla.
Randmeliiges on meie kehas üks keerulisemaid ja tähtsamaid liigeseid, mis aitab teha igapäevatoimetusi. Sellega seotud probleemid ja haigused on aga kahjuks üsna levinud ning võivad ulatuda kergest ebamugavusest tõsiste vigastusteni. Ortopeed Armin Heiman jagab, millised on peamised randmeliigese tervise mured ning mida nende ennetamiseks ja raviks teha saab. 
Näitleja Terje Pennie lõpetas lavakunstikateedri 11. lennu 1984. aastal ning tema armastus teatri vastu on jäänud vankumatuks. Ta on uueks hooajaks päriselt välja puhanud, sest tänavune suvi oli üle kahekümne aasta selline, kuhu ta ei planeerinud ühtegi tööd. 
KODUTOHTER AUGUST 2024
Kaitse end aastate taaga ja tervisemurede tekkimise eest. Võta enda ja oma tervise jaoks ilma süümepiinadeta aega ja koosta just endale sobiv terviseplaan. Nüüd, suve rambes lõpus ja enne suurt sügisekiiret, on selle loomiseks parim aeg.
Sapikivide tekke riskiteguriteks on naissugu, ülekaalulisus ja vanus üle 40 aasta, kuid ka kiire kaalulangus. Kuidas ja miks sapikivid tekivad ning kuidas neid ennetada ja ravida, selgitavad kirurg Juhan Laos ja toitumisterapeut Eliisa Hermlin.
Laulja Marju Länik on suurel laval olnud juba 50 aastat. Selle aasta algul anti talle muusikaauhindade jagamisel auhind "Panus Eesti muusikasse". Sellega tänatakse muusikuid, kelle tegevus on jätnud tugeva jälje Eesti muusikaajalukku ning kes on märkimisväärselt mõjutanud, arendanud ja edendanud Eesti muusikat. 
KODUTOHTER JUULI 2024
Kõik me teame, kui ebameeldiv on kuumal suvepäeval higistada. Ja samamoodi on ebameeldiv olla ka higistaja läheduses. Miks me higistame ja kuidas halba lõhna tõrjuda?
Lipödeem võib välja näha kui tavaline rasvkude, kuid see on valulik ning haigusest mõjutatud jäsemetes tekib raskus- ja ebamugavustunne. Sarja teises osas räägib taastusarst Annika Albert-Aksjonov sellest, kuidas lipödeemi ravitakse. 
Laulja ja helilooja Siiri Sisaski elu on alati liikunud loovuse rütmis, olgu see muusika, kodu rajamine või aias toimetamine. Kaasasündinud talent, tohutu töökus ja igapäevane pühendumine on lasknud tal leida oma raja, mida mööda kõndida.
KODUTOHTER JUUNI 2024
Kes meist jõuaks iga väikese häda tõttu arsti juurde tormata? On siiski olukordi, kui tasub tohtri poole pöörduda.
Kopsuklamüdioos on nakkushaigus, mis levib piisknakkusena. Kuigi mitte kõik inimesed ei jää haigeks, võib see teatud tingimustel põhjustada ka tõsisemat haigestumist. Mida tõbi endaga kaasa toob ja kuidas seda ravitakse, selgitab Põhja-Eesti Regionaalhaigla sisehaiguste kliiniku juht ja kopsuarst Pille Mukk.
"Ennekõike armasta iseennast, siis oma partnerit ja siis oma lapsi. Sest kui sinu tass on tühi, pole sul midagi anda. See iseendaga sõbraks saamiseks aja võtmine on nii oluline," mõtiskleb laulja, muusikaterapeut, abikaasa ja ema Birgit Sarrap. 
KODUTOHTER MAI 2024
Valgus mõjutab silmi ja nägemist. Sinine valgus väsitab silmi, aga loomulik valgus on silmadele hea.
Lihtne soovitus – juua vett – aitab vältida ka neerukive. Kuidas neerukivid tekivad ja miks kõrge elatustasemega riikides on need aina laiemalt levinud, selgitavad nefroloog Kadri Lilienthal ning uroloog Aleksandra Rautio.
ERR-i spordiuudiste toimetaja-saatejuht Aet Süvari leidis oma kutsumuse väga noorelt. Võib-olla ta ise ei teadnudki, et tegu on just kutsumusega, aga uudishimu ja püsimatu meel tõukasid Aeda üheksa-aastaselt ajalehe Säde kirjasaatjaks. Sealt algas teekond tõelise kire, spordi juurde.
KODUTOHTER APRILL 2024
Toites häid kõhubaktereid, ennetad nii vaimseid kui ka füüsilisi tervisehädasid. Mis on mikrobioom ja kuidas see meid täpsemalt mõjutab, selgitab toitumisterapeut Anu Luts.
Lisaks reumatoidartriidile on olemas ka teisi põletikulisi reumaatilisi haigusi. Nendest annab ülevaate Ida-Tallinna keskhaigla reumatoloogiakeskuse juhataja Karin Laas.
Tanja Mihhailova-Saar armastab päikest. Kõndida päikeselisel päeval koduse Nõmme tänavail või istuda diivanil päikese kiirtevihus. Kui saaks, veedaks ta talved soojas ja päikeselises paigas, sest halli ja madala taeva all on tal rusuvalt raske. Sel aastal oli teisiti. Tanja enamasti töiselt tühjad veebruar ja märts vuhisesid mööda nii, et tal polnud mahti igavust tundagi – elu oli nõnda põnev.
KODUTOHTER MÄRTS 2024
Seda, kui terav meie kuulmine on, ei saa otsustada ainult ritsikate siristamise järgi – pole alati ju neid lähedalgi! Mõnikord on kõrv nürim ajutiselt sellest, et helidel on ees vaigutropp. Kas tõesti teevad ühes reklaamis pakutud tilgad imet ja taastavad kuulmise kähku ja nii, et aparaati polegi tarvis? Selgitab Audiale kuulmiskeskuse kõrva-nina-kurguarst, audioloog Carina Truuverk.
Reumatoidartriit on kogu elu kestev raske liigesepõletik, mis ei haara ainult liigeseid, vaid kogu organismi. Ida-Tallinna keskhaigla reumatoloogia keskuse juhataja Karin Laas nendib, et kuigi haigus ja selle ravi kestab terve elu, on õigeaegse raviga võimalik see hoida vaibeseisundis ning elada täisväärtuslikku elu.
Näitleja ja lavastaja Elina Pähklimägi leiab, et saatus on teda hoidnud: ta on vabakutselisena saanud teha projekte, mis talle meeldivad ja mida ei pea häbenema. Ta proovib oma laste jaoks alati olemas olla ja kõige selle juures näpistab aega ka oma uue suurele kirele – triatlonile.
KODUTOHTER VEEBRUAR 2024
Näitleja Sepo Seemani elu keerles möödunud aastal täistuuridel ühest töisest projektist teise ning see lend jätkub samasuguse hooga. Tänavune aasta toob kaasa uued etendused ja kontserdid, kus ta saab üles astuda nii näitleja, muusiku kui ka lihtsalt iseendana.
Millest oleneb see, kas külmetushaigus kulgeb kergelt või toob kaasa mingi raskema tüsistuse? Mis soodustab kiiret paranemist või hoopis takistab seda? Selgitab perearst Aleksandr Komarov.
Miks muutuvad suure varba küüned paksuks ja mida siis teha? Millega muuta liiga kuiv jalanahk niiskemaks? Missugused võimalused on lahti saada konnasilma(de)st? Kuidas leevendada närvikahjustusega jalgade öist hellust ja valulikkust? Sellesse aitab selgust tuua Põhja-Eesti regionaalhaigla jalaraviõde Tiina Mitt. 
KODUTOHTER JAANUAR 2024
Enne arstilt depressioonivastase retsepti küsimist tasub proovida ka looduslikke rahusteid, meeleolu tõstjaid ja stressi leevendajaid.
Saja-aastaseks elamine, sealjuures veel hea tervise juures, pole mõnes maailma paigas sugugi haruldane. Näiteks Jaapanis ja Vahemere maades elavad ühed kõige pikaealisemad ja tervemate südametega inimesed. Südamearst Henri Kaljumäe aitab selgitada selle fenomeni tagamaid. 
Näitleja Ülle Lichtfeldtis on veidike Nipernaadit ja ta oskab kaosest leida sellist rõõmu, mis mõne teise jalust maha lööb. Ülle leiab elujõudu huumorist ja naerust, mis vürtsitab ta meelest mitte ainult igapäevaelu, vaid ka tema kõige tähtsamaid suhteid. Ta usub, et ajaga läheb armastus küpsemaks, vabamaks ja ausamaks.
KODUTOHTER DETSEMBER 2023
Külmetus- ja viirushaigused on täies hoos. Kuidas end nende eest kaitsta või mida teha, kui oled ikkagi külmetanud, selgitab Pärnu Meie Benu apteeker Margot Lehari.
Puusavalu on enamasti kahjutu probleem, kuid mõnikord võib see olla märk mõnest tõsisemast haigusest.
Psühholoog ja näitleja Rita Rätsepp peab elus väga tähtsaks tasakaalu. Oma töid ja tegemisi tasakaalustab ta jalutuskäikude ja golfiga ning pere ja sõprade seltsis viibimisega. 
KODUTOHTER NOVEMBER 2023
Milliste Eesti immuniseerimiskavas olevate nakkushaiguste suhtes vajab täiskasvanu korduvvaktsineerimist, et tõhustada organismi immuunvastust?
Näitleja Liina Tennosaar rõõmustab, et on saanud üle sellest küürust, mis umbes 40–45-aastastel naisnäitlejatel tekib – neile on palju vähem rolle kirjutatud. "Teen küll palju endast vanemate inimeste rolle, aga ikkagi imestan: olen vabakutseline, aga mul on siiamaani tööd. Püüan kõik oma tööd teha ära nii hästi, kui võimalik, sest nii kaua, kuni jaksu on, tahaks küll oma ametit pidada!"
Ideaalis peaksime kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalid kätte saama tervislikust toidust, kuid pingelise elurütmi tõttu on meie söögilaual olevad road pahatihti ideaalsest õige kaugel. Seetõttu võib teatud toidulisanditest kasu tulla.
KODUTOHTER OKTOOBER 2023
Unusta range dieet ja imeravimid ning keskendu väikestele igapäevastele tegudele. Parima abi kaalujälgimisel võib leida unest ja lõõgastumisest.
Miks jalad külmetavad ka toas, kui pole 25-kraadist pakast, vaid on sama palju sooja? Mida teha siis, kui ka villased sokid ei aita? Miks tekib tunne, nagu oleksid jalad vati sees? Kas leiab abi? Miks jalad lähevad aeg-ajalt krampi ja kuidas aitab võimlemine selle vastu?
Näitleja ja lavastaja Alo Kõrve ütleb, et on väga püsimatu inimene, aga kui midagi teeb, siis püüab teha seda võimalikult hästi. Ennast hoiab ta tasakaalus iga päev ujumas käies ning aeg-ajalt tahab ta tegeleda millegagi, mis mugavustsoonist kaugele välja viiks.
KODUTOHTER SEPTEMBER 2023
Kõht võib aeg-ajalt lahti olla näiteks tõvestavast viirusest või bakterist, sooli ärritavast toidust või tugevast hingetraumast. Õnneks saame siis mõne ajaga kõhu korda, ent on olemas ka krooniline põletikuline soolehaigus, mis kahjuks vaevab kogu elu. Miks nii on ja mis siis aitab? Selgitab Lääne-Tallinna keskhaigla gastroskoopia osakonna juhataja gastroenteroloog Külliki Suurmaa.
Põlveprobleemid võivad tekkida trauma tagajärjel, aga ka sagedased üht tüüpi liigutused võivad põhjustada ülekoormust ja viia vigastusteni. Miks ja kuidas see juhtub ning milline on ravi, selgitab Sportomedica ortopeed Kaspar Rõivassepp.
Liina Kanarbiku lend kõrgele ametipostile on olnud justkui kiirteel kihutamine: vaid aastaga vahetas ta TV3 reporteriameti "TV3 uudiste" uudistejuhi vastu. Ta tunnistab, et vastutusrikkal ametikohal olemine ei lase tal vahel õhtuti uinuda. "Kui töised mõtted aina peas tiirlevad, pean jooma keset ööd tassikese teed."
KODUTOHTER AUGUST 2023
Harilik linnurohi õitseb suve algusest külmade tulekuni seal, kus õuemuru ei niideta. Küllap on ta ellu jäänud ja taas sirgunud ka pärast põuaaega. Linnurohtu peetakse muu hulgas soolade ainevahetuse korrastajaks, liigse vee väljutajaks ja (liigese)põletiku leevendajaks.
Mida teha siis, kui jalad kipuvad suvel ülearu higistama, ka jahedaga? Mis lohutab sooja ilmaga väsinud ja turses jalgu? Kuidas on tark tohterdada kannalõhesid? Millist kasu toob paljajalu käimine? 
Pille Enden on mitmekümne retseptiraamatu autor ja ajakirja Kodukiri köögitoimetaja. Ta leiab, et eksperimenteerida võiks nii igapäevasel toidutegemisel kui ka nüüd, augustis, hoidistega. Ta pakub Kodutohtri lugejaile ka oma lemmikretsepte, mida tasub proovida. 
KODUTOHTER JUULI 2023
Kui ülakõht valutab, võib sellel olla isesuguseid põhjuseid. Üks neist on gastriit ehk maokatarr ehk mao limaskestapõletik, mis aga võib kulgeda kaua aega ka vaevusi tekitamata. Selgust toob ja nõu annab Lääne-Tallinna keskhaigla endoskoopia osakonna juhataja gastroenteroloog Külliki Suurmaa.  
Osteoporoosi diagnoositakse igal aastal järjest rohkematel inimestel. Miks haigus tekib, kuidas seda ravitakse ja millised on otseseid vaevusi mitte tekitava luuhõrenemisega kaasnevad riskid, selgitab reumatoloog Eve-Kai Raussi.
Kui laulja Sofia Rubina lavaelu kipub kiireks minema, oskab ta hästi oma kehale vajalikku puhkust anda ning lõõgastuda. "Põgenen siis natukeseks spaasse, mediteerin või viskan murule pikali ja vaatan taevast," räägib ta. Suvi tuleb tõeliselt töine ja tegus, aga aega on ka lihtsalt olemiseks.
KODUTOHTER JUUNI 2023
Kas madala vererõhuga inimest ohustab keskeas kõrgvererõhktõbi? Millist kasu saab kolesteroolialandajast – statiinist – ning kuidas ravitakse siis, kui see näiteks kõrvaltoime(te) tõttu ei sobi? Mis aitab järgmist infarkti edasi lükata või ära hoida? Kellel ja millal tulevikus saab kõrge rõhu allapoole kahe süstiga aastas?
Teiste paaride avalik käitumine võib pahatihti petlik olla – sellest ei tasu teha kiireid järeldusi ega hakata teiste suhet enda omaga liigselt võrdlema.
Muusik Robert Linna on oma eluga praegu õnnelikus kohas. Ta kolis hiljuti perega linnast maale ning ootab põnevusega, mida toob esimene suvi uues kodupaigas. Tal on käsil mitmesugused muusikalised projektid, mis tõotavad ka töises plaanis väga huvitavat suve.
KODUTOHTER MAI 2023
Nahaarst Nele Nurmik soovitab oma sünnimärke korrapäraselt üle vaadata. Kui märkad, et mõni neist on muutumas või kasvamas või on mõni ebatavaline hoopis juurde tulnud, tuleb pöörduda arsti poole.
Köha, mis ei taha ära minna, võib muutuda väga tüütuks ja hakata muret tekitama. Tihtipeale ongi köhal kombeks järjest sügavamale minna, tekitades tõsisemaid probleeme. Sellest lähemalt räägib perearst Eero Merilind.
Karmid dieedid, magamata ööd ja keha koormavad töötunnid – kõike seda oleme kuulnud halastamatu modellimaailma kohta. Modell ja moelooja Karmen Pedaru, keda maailmakuulsad moedisainerid on nimetanud oma ajastu moeikooniks, kummutab aga need müüdid.
KODUTOHTER APRILL 2023
Miks me näeme halbu unenägusid ja mida saame teha, et need ei korduks?
Olenemata haava tekkepõhjusest on ravi eesmärgid enamasti alati ühesed: haava on vaja puhastada, desinfitseerida, niisutada, vajaduse korral eemaldada kogu elutu kude ning lõpuks kinni siduda. Kuidas erinevate haavade eest hoolt kanda, selgitab haavaõde Helena Tern.  
Aprillikuus ümmargust sünnipäeva tähistav Anu Saagim tõdeb, et nüüd on saabunud aeg, kus ta naudib üksi olemist ning elab täpselt nii, nagu ise tahab. Südames on ka üks suur unistus. "Tahan minna ümbermaailmareisile ilma ajalise piiranguta – nii, et saan vabalt kulgeda," ütleb ta.
KODUTOHTER MÄRTS 2023
Kui tunned mõnikord, nagu oleks sul kõhus õhupall – kõht on punnis ja aeg-ajalt käivad gaasidki –, siis mõtle, kas peaksid midagi oma toitumises ja eluviisis muutma.
Puusaliigese asendamist tehisliigese ehk endoproteesiga on vaja juhul, kui kulunud või kahjustunud liiges põhjustab ravimitele allumatut valu ja selle liikuvus on piiratud, et taastada jala normaalne asend ja saavutada valuvaba igapäevane toimetamine. 
Karin Rask elab oma elu sama mängleva kergusega, nagu ta loob moodi või näitleb teatrilaval. Tema energiast pakatava naeratuse ja olemise taga on tegelikult väga lihtne õnne valem.
KODUTOHTER VEEBRUAR 2023
Näpistavad tuuled, halastamatu õhk ja temperatuurid, mis muudavad nina hetkega tilkuvaks kraaniks – talv võib su kena välimuse hetkega minema pühkida. Kuidas aidata nahka rüüstavale külmale vankumatult vastu panna?
Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliiniku ämmaemand Mariliis Priilinn soovitab lapse saamisele mõelda juba enne rasestumist. Nii kulgeb lapseootus kergemalt ja rõõmsamalt.
Saatejuhi ja produtsendi Margus Saare töid ja tegemisi kokku lugedes tekib tahes-tahtmata küsimus, kuidas üks inimene seda kõike jõuab. Ta ise arvab, et kui töö on niivõrd mitmekülgne, siis saabki kõigega hakkama. Eriti, kui vahepeal jääb mahti tütardega aega veeta, teatris käia ja reisida.
KODUTOHTER JAANUAR 2023
Kuigi vahel võib tunduda, et nohu ei vaja suuremat tähelepanu ja möödub ise, on juhtumeid, kui nohu hakkab valmistama ebamugavusi kõrvades. Sellest lähemalt räägib Tartu ülikooli kliinikumi kõrvakliiniku kõrva-nina-kurguarst Raiko Tiganik.
Eakate tegevusjuhendaja ja EHA koduteenuste juhi Regiina Küünarpuu sõnul põhjustab vanemate inimeste kukkumist sageli valehäbi, mis takistab abi palumist. Esimestest kukkumistest ei taheta rääkida, samas järgmistel kordadel ei pruugita enam ise püsti saada ning telefon võib jääda liiga kaugele, et abi kutsuda.
Kuigi muusik Pireti Järvis-Milderi möödunud aasta oli töine, pakkus see talle ja ta perele ka palju erilisi hetki, eriti mitu kuud Tais viibimise ajal. Nüüd oodatakse õhinal uue aasta erilisi sündmusi.
KODUTOHTER DETSEMBER 2022
Millega tegelevad tänapäeva uneuurijad? Kuidas mõjub meie tervisele halb unehügieen ja unetus? Kas naised vajavad rohkem und kui mehed? Kas ka liigne magamine on unehäire? Nendele ja paljudele teistele Kodutohtri lugejate küsimustele vastab unemeditsiini ekspert Erve Sõõru.
Kui märkad, et juukseid harjates tuleb peast palju lahtiseid karvu, võid tunda kerget hirmu: mis küll lahti on? Kas tegu on lihtsalt vitamiinipuudusega või millegi tõsisemaga?
Viimastele aastatele tagasi vaadates tõdeb näitleja Harriet Toompere, et kui esimene koroonalaine tõi mõnusa puhkuse, siis Ukraina sõda mõjus šokina ning pani asju ümber hindama. Õnneks on muutuste tuules kindlad kaljud, mis aitavad tasakaalus püsida. Talle on need perekond, ühised traditsioonid ja head sõbrad.
KODUTOHTER NOVEMBER 2022
Kui rasvunud inimene ei suuda või saagi oma suurt ülekaalu ise kaotada, on viimseks õlekõrreks võimalus tervise huvides lasta teha maovähenduslõikus. Sellest, miks mõni liigsest rasvast kuidagi lahti saa ja kas mao vähendamine üksi on imevits, räägib Kaalukirurgia Keskuse ülemarst kirurg Ilmar Kaur. 
Katrin Lust teab, et igal nädalal teleekraanil püsimiseks on vaja raudset tervist. Ta näeb selle nimel suurt vaeva, toitudes tervislikult, tehes sporti ja korralikult magades. Seda, kuidas Katrin nii palju jõuab, ei tea ta isegi. Tema päevad on väga tihedad: ta on vastne ema, teeb "Kuuuurija" saadet ja täidab Elu24 meelelahutusportaali peatoimetaja rolli.
Külmetushaigused on üldnimetaja viirushaigustele, mis külmal ajal levivad ja millest enamikuga saab inimese immuunsüsteem ise hakkama. Ebameeldivaid sümptomeid aga on vaja siiski leevendada. Kuidas seda teha, selgitab Sõmeru perearst Maire Suurkivi.
KODUTOHTER OKTOOBER 2022
Miks on kurk tihti valus, kuigi mandlid on ära lõigatud? Kuidas võib nõrgale kurgule abiks olla soe ja külm? Millest tuleb kurgus kriipiv tunne ja vajadus köhatada? Miks läheb teinekord toit hingekurku ahmimata süües? Kas on tõsi, et diabeet mõjub halvasti kõrvakuulmisele ka juba noores eas? Selgitab kõrva-nina-kurguarst ja audioloog Carina Truuverk.
Parkinsoni tõve esmakirjeldaja James Parkinson kirjeldas tõbe kaks sajandit tagasi kui värinaga liikumishäiret. Nüüdseks on haiguse areng hästi teada: ajus toimub dopamiini tootvate rakkude vähenemine, mis põhjustab liikumishäire, ent haiguse tekkepõhjus pole siiani täpselt selge. Selgitab Tartu ülikooli kliinikumi närvikliiniku arst-õppejõud Ülle Krikmann.
Kui Mari Jürjens laulab, et maa peal on paradiis, siis tahaks väga teda uskuma jääda. Tema lauludes on see miski, mis puudutab sügavalt ja jätab hinge jälje. Koos näitlejast abikaasa Miku ja kolme pojaga on Mari loonud omaenda väikese paradiisi Kohilasse, armsasse kollasesse majja.
KODUTOHTER SEPTEMBER 2022
Põhja-Eesti regionaalhaigla naistehaiguste keskuse onkoloog-üldkirurg ja rinnavähi interdistsiplinaarse töögrupi juht dr Riina Kütner märgib, et aastate jooksul on rinnavähi ravis toimunud tohutud edusammud. Kahjuks haigestub igal aastal üle 800 naise, mistõttu on vähi varajane avastamine eluliselt tähtis.
Kui sagedane peaks olema angiin, et nõuab kurgumandlite äralõikamist? Kas põletikus kurk võib tekitada põletikku ka kõrvas? Millest tekib väliskõrvapõletik ja kuidas seda ära hoida? Miks muutub kurk kuivaks ja mis selle vastu aitab? Mis põhjustab tükitunnet kurgus? Selgitab kõrva-nina-kurguarst Carina Truuverk.
Apteeker Melchiori filmitriloogia peaosaline Märten Metsaviir (28) tundis juba väga noorena ära, et just näitlemine on see, mis teda enim köidab. Kontrastina rollidele filmis ja laval eelistab ta aga vaba aega veeta pigem vaikuses ja oma olemuse telgitaguseid avastades.
KODUTOHTER AUGUST 2022
Mõned põevad teist tüüpi diabeeti pikka aega nii, et nad seda ise ei teagi. Täiskasvanul areneb seda tüüpi suhkruhaigus aeglaselt. Diabeedisümptomid on mitmekesised ja neid ei oska inimene ise alati haigusega seostadagi, ent kui seda ei ravita, tekitab vere liiga suur suhkrusisaldus ajapikku raskeid tüsistusi.
Mis siis, kui öelda: on suur tõenäosus, et vähemalt üks teie naissoost sõber või tuttav võib emakakaelavähki surra? Kas see tundub uskumatu või isegi ennekuulmatu? Nii ebamugavalt, kui see ka kõlab, on see USA riikliku vähiinstituudi iga-aastase statistika põhjal väga tõenäoline. 
Tuntud moekunstnik Tiina Talumees leiab, et igaüks peab leidma endale värvi, mis tekitab turvatunnet. Riietust valides on tähtis tunnetada, mis toimub su ümber, ja tajuda ajavaimu, mitte lasta minevikul enda eest otsuseid teha. Ainult nii suudad säilitada noorust ka riietuses.
KODUTOHTER JUULI 2022
Higistamine on normaalne organismi funktsioon, millega organism jahutab end maha. Kui higistamine muutub ebameeldivaks ja väljub kontrolli alt, võib see viidata vahel mõnele raskele haigusele.
Neeruhaigus hiilib ligi salamisi – sel pole algul selgeid häirivaid märke. Krooniline neerukahjustus võib aga viia neerupuudulikkuseni, mille korral on vajalik neerude tööd asendav dialüüs või siirdamine. Selgitab Põhja-Eesti regionaalhaigla nefroloog ja nefroloogiakeskuse juhataja Kadri Lilienthal.
Pärast lugematuid rolle teatris ja teleekraanil võtab Merle Palmiste end lõpuks laval alasti. Seda monoetenduses ja teksti kaudu, milles ta jagab endale omase optimismi ja eneseirooniaga mõtteid ning seiku oma elust. Teater on Merle eluviis, mis pakub alati kordumatuid hetki, annab energiat ja hoiab ka naeratuse suul. 
KODUTOHTER JUUNI 2022
Rasestumisvastased vahendid jagunevad hormonaalseteks ja mittehormonaalseteks ning lühi- ja pikatoimelisteks. Neid tutvustab Seksuaaltervise Kliiniku naistearst Marie Abel.
Uhiuue heategevusliku saatesarja "Abikäsi" juht Piret Kaarlõp tunnistati selle aasta alguses Eestimaa uhkuseks, kui talle anti üle kodusoojuse looja auhind. Tema teekond heategevusse sai alguse ootamatust traagilisest sündmusest.
Dermatoveneroloogi Marina Terase sõnul on melanoom kõige ohtlikuma kuluga vähk, ent võrreldes teiste naha pahaloomuliste kasvajatega esineb seda õnneks vähe.
KODUTOHTER MAI 2022
Roospõletiku peamised põhjustajad on streptokokid, mis tervel inimesel tavaliselt nakkust ei põhjusta. Millal streptokokid võivad hakata tekitama probleeme, selgitab Ida-Tallinna keskhaigla nahahaiguste arst Elena Aben.
Pidev väsimustunne on paljudele tuttav. Ohjelda oma väsimusetekitajaid ning püüa saada jõud ja energia tagasi.
Mart Sander on justkui ajarändur, kes on meie aega kinni jäänud, aga kelle hing on ikka veel 1930-ndates ning kes rahutult ja järjekindlalt seda "õiget" aega läbi oma loomingu – muusika, teater, film, teletöö, kirjutamine ja maalimine –, otsimas käib. Pealtvaatajatena ja kaasaelajatena on meil au nende otsingute vilju nautida.
KODUTOHTER APRILL 2022
Kevad on käes ja väsimus kimbutab. Kas tegu võib olla rauapuudusega?
Miks insuldi ajal aju verevarustus häirub või lakkab sootuks? Millised on ajurabanduse kolm peamist ohustajat? Kui suures ohus on rütmihäiretega inimesed? Mil määral mõjutavad beebipillid selle haiguse teket? Kas ja kuidas on võimalik insuldi kordumist ära hoida? Räägib Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogiakeskuse ülemarst-teadusjuht professor Margus Viigimaa. 
Moekunstnik Katrin Kuldma hakkab kriisiolukorras veel kiiremini ja intensiivsemalt tegutsema. Ta usub, et igapäevane mõtestatud tegevus aitab ka vaimset tervist hoida. "Kui läbitunnetatud mõttega midagi teha, kui on sügav taju ja tunnetus ja soov midagi paremat luua, siis sellest sünnib palju head," leiab ta.
KODUTOHTER MÄRTS 2022
Teist tüüpi ehk eluviisi suhkruhaigus ei ilmu üleöö, vaid kujuneb salamisi aastaid ega pruugi anda veresuhkrut mõõtmata endast kuidagi märku. Kas siis, kui veresuhkur on ainult natuke üle piiri, on juba eeldiabeet ja kas selle järel tuleb kindlasti haigus? Selgitab Eesti Diabeedikeskuse juhataja endokrinoloog Marju Past.
Just praegu, kui sa neid ridu loed, ronivad mikroorganismid mööda kogu su keha ringi, ja seda nii sees- kui ka väljaspool. Enamik neist on heatahtlikud ja eluks hädavajalikud. Aga mitte kõik.
Elus on vähe paremaid asju kui korralik, kosutav ööuni. Mida aga teha, kui lesid voodis ja und lihtsalt ei tule?
KODUTOHTER VEEBRUAR 2022
Kas viiekümnendad on meeste infarkti riskiaeg? Kuidas annab infarkt märku naistel? Kui suur osa on pärilikkusel? Miks on doonorlus südamele kasulik? Räägib Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogiakeskuse ülemarst-teadusjuht professor Margus Viigimaa.
Feng shui spetsialist Siret Seeder leiab, et kodu, kus viibime suure osa ajast, peaks suutma meid taasluua. Selleks, et oma kodu meie ajas muutuvatele vajadustele ja energiatele sobivaks muuta, saame ka ise palju ära teha, kui võtame arvesse loodusjõude ja nende sees olevaid energiaid. 
Tuntud melomaanist telenägu ja raadiohääl Olav Osolin astus paar aastat tagasi oma humoorikate memuaaridega Eesti kirjanike väärikatesse ridadesse. Eelmisel aastal üllatas ta lugejaid aga hoopis lustaka roimaromaaniga "Kus lendab part". Uurisime, kust selline kannapööre alguse sai, ning lisaks seda, kuidas koroona kirjaniku elu mõjutanud on ning kuidas ta ise tervist hoiab.
KODUTOHTER JAANUAR 2022
Talve liginedes ja viirushaiguste sagenedes otsitakse sageli võluvitsa, mis tervist haigusrünnakute eest kaitseks. Pöörame pilgu ajalukku ja analüüsime kasulike probiootikumide mõju meie tervise toetamisel.
Veenilaiendid pole pelgalt silmailu rikkujad, vaid need annavad märku sellest, et jalgade verepump ei ole töökorras. Veenilaiendite ärahoidmiseks ja nende tekitatud vaevuste leevendamiseks annab nõu Põhja-Eesti regionaalhaigla jalaraviõde Tiina Mitt.
"Ühel hetkel on vaja vähemasti enda suhtes olla julge, sest lõpuks kardad ega usalda iseennastki," tõdeb Rakvere teatri näitleja Liisa Aibel, kes põhitöö kõrvalt alustas taas õpinguid ja tudeerib nüüd sotsiaaltööd.
KODUTOHTER DETSEMBER 2021
Kõige levinumad kilpnäärmega seotud probleemid on üle- ja alatalitlus. Miks need võivad tekkida ja milline on ravi? Selgitab Põhja-Eesti regionaalhaigla endokrinoloog-vanemarst Anu Ambos.
Kõige tavalisem kinnise nina põhjus on viirushaigus, ent kui nina on kinni pikalt – üle nädala või veelgi kauem –, võib tegemist olla millegi muuga. Ninakinnisuse põhjusele tuleb aga jälile jõuda, sest muidu nõrgeneb immuunsüsteem ja viirushaigused hakkavad kergemini külge.
Tema lahket nägu teleriekraanil vaadates on tunne, justkui kohtuksid vana ja ammuse sõbraga. Uudisteankru ja telesaatejuhi Sirje Eesmaa rõõmuküllasus õhkub lausa tuntavalt tema vaatajatesse. Ta teab hea tuju saladust: kui võtad rõõmu endasse, siis see võimendub, nii et saad oma sisemist rõõmu peegeldada teistele inimestele.
KODUTOHTER NOVEMBER 2021
Luupus on autoimmuunhaigus, mis kimbutab ennekõike viljakas eas naisi. Sellest räägib lähemalt Ida-Tallinna keskhaigla reumatoloog Kati Otsa.
Lahkuminek võib teha ennenägematult palju haiget, sest aju saadab kehale samu sõnumeid, nagu siis, kui reageerid valule. Kuidas rasket aega kergemini üle elada?
Kalle Sepp (38) astub lavalaudadel üles nii laulja kui ka näitlejana. Ta armastab väljakutseid ja iga uus roll peab talle neid esitama. Töö kõrvalt on aga tähtis ka puhata ning esinemistest ja proovidest lülitab Kalle end välja sõprade seltsis. Ta nokitseb hea meelega Saaremaal talutööd teha ja loeb raamatuid lihtsatest elutõdedest. 
KODUTOHTER OKTOOBER 2021
Igaühele on loodud just tema kehale sobiv kaalunumber. Et see leida, peab oskama oma keha kuulata ja eelkõige seda armastada.
Praegu on suurimaks mureks koroonaviirus, ent ka muud viirused pole kusagile kadunud. Kui need tekitavad palavikku, nohu, köha ja/või kurguvalu, ei pea kohe arsti juurde tormama, vaid abi saab kodustest ravivõtetest. Nõu annab Laagri perearstikeskuse juhataja ja perearst Triinu-Mari Ots.
Kirjanik ja ajakirja Kodu & Aed peatoimetaja Aita Kivi kirjutab siis, kui kuidagi muidu enam ei saa – tegelikult suhteliselt harva, sest on alati pidanud kirjutamiseks aega leidma toimetaja- või ajakirjanikutöö kõrvalt. Kuigi Aita on nooruses kirjutanud imekauneid luuletusi, paeluvad nüüd teda rohkem inimsuhted, ja selle sobivaimaks väljendusviisiks on ta meelest proosa.
KODUTOHTER SEPTEMBER 2021
Miks on vererõhuravimeid nii palju? Kas ei piisaks ainult mõnest, mis enamikku aitaks? Mil viisil rõhurohud mõjuvad ja kui ohtlikud on nende kõrvaltoimed? Sellest räägib Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogiakeskuse ülemarst-teadusjuht professor Margus Viigimaa.
Hiina meditsiini arst Salustino Wong, kes siin meil Eestiski aeg-ajalt tegutseb, leiab, et haiguste peamised põhjustajad on emotsioonid ning kannatuste allikaks meie ihad ja soovid. Tervendades end nii füüsilisel, energeetilisel, emotsionaalsel kui ka vaimsel tasandil, on võimalik saavutada täiuslik tervis.
Näitleja Külli Reinumägi armastab oma tööd, aga kogemused on teda õpetanud, et ainult see õnnelikuks ei tee, ja seda peab ta endale aeg-ajalt ka meelde tuletama. Küllile on tähtis püüda mõelda rohkem teistele kui endale, hoida elu tasakaalus ja teha lihtsaid, samas tarku valikuid.
KODUTOHTER AUGUST 2021
Magneesiumi leidub meie organismis enamasti rikkalikult ning see aitab kaasa heale tervisele ja rohkele energiale. Ometigi on osal meist sellest puudus ja ehk just seetõttu jääb energiast puudu.
Üks südame-veresoonkonnahaiguste riskiteguritest on kõrge kolesterool. Kolesterooli kohta liigub palju müüte ja ka sotsiaalmeedias käib sellel teemal kuum arutelu. Mis peab paika ja mis mitte?
Eesti Õdede Liidu president, õde, õpetaja, juht ja kogemusnõustaja, lisaks ka ema ja abikaasa Anneli Kannus on naine, kelle sees pulbitsevat energiat ja teotahet jaguks lausa mitmele inimesele. Teda kannustab usk, et ajab õiget asja, millest lõppude lõpuks võidavad kõik: nii patsiendid kui ka õed, nii tervishoiusüsteem kui ka riik tervikuna. Et inimesed oleksid tervemad.
KODUTOHTER JUULI 2021
Suvel on mõnus torgata kingad paljaste jalgade otsa. Kuid sellega võivad kaasneda hõõrdumised ja vesivillid.
Heas kooselus ei teki suhet hävitavaid riide. Teise halvustamine, endast eemale tõukamine, pidev virisemine ja ükskõikseks muutumine hävitavad ka harmoonilise suhte.
Kirjanik ja teadusajakirjanik Justin Petrone (41) on tänu oma muhedatele raamatutele ja kolumnidele leidnud koha eestlaste südames. Tänapäeva kiire, lärmakas ja närviline elu Justinile ei sobi. Ta sooviks elada hoopis eelmise sajandi 60. aastatel, kui elu oli lihtsam, vaiksem ja aeglasem, justnagu Ingmar Bergmani filmis.
KODUTOHTER JUUNI 2021
Suvise toitumise üks tähtsamaid põhimõtteid on see, et toit oleks kerge, puhas ja võimalikult töötlemata. Seega tasub valida ilma ebavajalike lisanditeta, taimemürkideta kasvatatud ja e-aineteta värsked toiduained.
Seksiga käib kaasas palju müüte, mõned neist on soopõhised. Vaatleme mõnda neist.
Kirjanik Eva Koff leiab, et kirjutades tuleb alati olla avatud ja ühenduses oma lapsepõlvega, sest meie elutunnetus – milline see maailm üldse on –, pärineb just sealt. Tema teosed on justkui sibulad, mille pealseid tuleb kiht-kihilt eemaldada, et leida sisu, mis on täis armastust, igatsust ja elutragöödiaid.
KODUTOHTER MAI 2021
Koroonaajal võib tekkida tunne, et igasuguste piirangute tõttu on peaaegu võimatu elukaaslast leida. Aga elu peab edasi kestma. Pakume viiteid, kuidas leida sobiv partner, ja nõuandeid, kuidas temaga harmoonilises suhtes elada.
Muidugi soovime pärast pikka ja pimedat talve püüda igat päikesekiirt, samas aga teame, et päike võib olla ohtlik ja selle eest tuleb end kaitsta. Päikesekaitse ei tähenda ainult kaitsekreemiga määrimist. Kõige paremini saab end kaitsta riietusega ja keskpäevase kuumuse eest varju minnes.
Vene päritolu, aga üdini eesti kunstniku Anna Litvinova elu on nagu värvikirev kaleidoskoobipilt, mille värvi- ja kujude kombinatsioonid on pidevas muutumises. Ta näebki maailma läbi oma värviprisma. "See on mul vist sünnist saati juba silma sisse paigaldatud, sest näen maailma kahtlaselt värvilisena," muheleb ta.
KODUTOHTER APRILL 2021
Hambaharja, hambaniidi ja keelekaabitsaga saab suu põhjalikult puhtaks ja siis muutub ka suu lõhn värskeks.
Optimistid on edukamad, tervemad ja õnnelikumad. Pakume viis viisi, kuidas endasse positiivsust süstida.
Sünoptik Taimi Paljak on oma tööd teinud juba üle 30 aasta ning teda innustab teadmine, et sellest on kellelegi kasu. Tehes tööd südame ja kirega, ei unusta ta aga olemas olla lähedaste jaoks, sest just nemad aitavad tal akut laadida.
KODUTOHTER MÄRTS 2021
Laulja Jassi Zahharov (67) leiab, et iga inimene teab täpselt, mida ta tahab ja mis tal vaja on, eriti nüüd, kus on rohkem aega iseendale pühendumiseks, mõtlemiseks ja sisse vaatamiseks. "Kes seda teeb, see leiab alati, mida ja kuidas teha," on ta kindel.
Kas kosutav uni aitab ühtlasi hoida saledat joont? Viimaste teadusuuringute järgi on see täiesti võimalik. Selleks tuleb jälgida uneasjatundjate nõuandeid, mis on sama väärtuslikud kui toitumisspetsialistide omad.
Kevadine valgus vabastab inimese organismis heaoluhormoone ja energia hakkab voolama kiiremini kui talvise kaamose ajal.
KODUTOHTER VEEBRUAR 2021
Millest alustada, kui oled olnud tubane, lihtsalt vähe liikunud või mõne põetud haiguse tõttu kehaliselt nõrk? Ometi on tahtmine ennast veidikegi liigutada ja tahtmisest kõik algabki.
Inimese organism sisaldab hulgaliselt mikroobe, mis on meiega koos evolutsioneerunud ja seetõttu leidnud kindla koha meie organismis. Seega elame ühiselu koos enda sees olevate bakteritega. Kodutohtri küsimustele vastab Tartu ülikooli hargettevõtte RootBioMe teadlane Viia Kõiv.
Näitleja Kaisa Seldel (34) on enamasti mitu projekti korraga käsil. Viimastel aastatel on ta palju aega veetnud ka trennimaailmas ja juhendab nüüd ise teisi harrastajaid. Kaisa hing on aga müüdud teatrile ning kõik teised tegemised valib ta seda toetavalt ja sätib sellest lähtuvalt.
KODUTOHTER JAANUAR 2021
Külmade talveõhtute armas kaaslane on helendav teleriekraan. Linakangelaste tegudele kaasa elades pane aga tähele, et need võivad vallandada sinus vastupandamatu isu midagi suhu pista, ja nii ongi ülekilod varmad tulema. 
Ohtlikke aineid leidub küll üliväikestes kogustes, kuid paljudes toodetes, mida iga päev kasutame. See tähendab, et puutume pikaajaliselt kokku mitmesuguste kemikaalidega ning tekkida võib n-ö kokteiliefekt. Kuidas vähendada kokkupuudet meid ümbritsevate ohtlike ainetega? 
Näitleja, parodist ja igipõline optimist Pille Pürg on oma eluretsepti leidnud. "Peab olema iseendaga sõber, on vaja hingerahu ja muidugi tervist, sest kui sul tervist ei ole, siis tegelikult ei ole sul mitte midagi."
KODUTOHTER DETSEMBER 2020
E-tubaka turundajad näevad kõvasti vaeva, et luua illusiooni vähem ohtlikust suitsetamisest. Kuna pikaajalisi inimuuringuid nende toodete kohta veel tehtud pole, kasutavad tootjad võimalust, et veenda inimesi toodete ohutuses. E-sigaretid ei ole ohutud.
Kas nahavähki saab tõesti diagnoosida vaid verd uurides? Vastus sellele küsimusele võiks üllataval moel olla suur ja kõlav "jah", kui süüvida Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudis tehtavasse teadustöösse. Ent kuidas saab nahas toimuvat diagnoosida hoopis vere järgi?
Ajakirjanikuks õppinud Eeva Esse (30) paistab särava ja energiast pakatavana silma nii meedias kui ka spordivõistlustel. Tasakaal töö ja puhkuse vahel ei ole Eeval küll veel täielikult paigas, aga rahu iseendaga seab ta alati esikohale.
KODUTOHTER NOVEMBER 2020
Püsiva kaalukontrolli võti pole mitte dieet, vaid on hoopis kontrollitud söömise selgeks õppimine.
Täiskasvanud naisel on tihtipeale nii palju kohustusi ja mitmeid inimesi, kelle eest hoolt kanda, et enese eest hoolitsemine jääb tagaplaanile. Sellegipoolest tuleks leida aega ja hoolitseda ka enda, mitte ainult teiste eest.
Aktiivse välizooloogina käib armastatud loomauurija ja kirjanik Aleksei Turovski ikka veel välisreisidel, kuigi harvemini ja nüüd enamasti kaugetel maadel, mitte meie armsal Eestimaal, kus vanasti sai ekspeditsioonidel käidud 25 aastat järjest. Seiklus- ja tervisejutte jagub tal ka Kodutohtri lugejatele.
KODUTOHTER OKTOOBER 2020
Eestis esimest korda tehtud C-hepatiidi viiruse ulatusliku testimise tulemused näitavad, et see haigus võib olla laiemalt levinud, kui seni on arvatud. Tartu Ülikooli kliinikumi nakkushaiguste arst Kadri Kõivumägi soovitab kahtluse puhul kindlasti testima minna.
Soovid tähtsündmuseks paarist kilost lahti saada. Kas on olemas rasvapõletusprogrammi, mis viib kehakaalust seitsme päevaga kaks kilo ilma nälgimise, kahtlaste preparaatide või tervete toidugruppide menüüst eemaldamiseta? See on võimalik, kui kombineerid need väikesed ohverdused järgmiste kavalate nippidega. 
Doktor Kai Sukles mäletab selgesti, kui ta esimene patsient suri. "Istusin koridoris maas ja nutsin. Vanem kolleeg läks mööda ja ütles mulle: "Ära nuta, sa ei saa surra koos iga patsiendiga. Aga sa pead olema kindel, et oled teinud oma tööd nii hästi, kui sa sellises situatsioonis teha said."" Seda nõuannet on dr Sukles endaga kaasas kandnud kogu elu.
KODUTOHTER SEPTEMBER 2020
Taimetoitlus on praegu moekas nähtus, kuid ka liha süüa on täiesti tervislik. Võrdleme taimse ja segatoidu häid ja halbu külgi.
Seleeni on organismi normaalseks talitluseks vaja väga vähe, kuid selle puudus võib põhjustada raskeid haigusi. Seleeni suured kogused on seevastu mürgised. 
Tantsuõpetaja ja seto kultuuri eestvedaja Piret Torm-Kriis on õigusega uhke oma juurte üle. Eriti suure auga kannab ta vanaema ema ja vanaema valmistatud hamesid, mille kaunid mustrid kannavad endas sajanditevanust pärimuslugu. Setomaa ülemsootskana pani Piret paar aastat tagasi püsti ka maailma esimese seto tantsupeo – hiidkirmase.
KODUTOHTER AUGUST 2020
Kui juurdled, kuhu on pärast karantiini kadunud sinu armsad sõbrad, tutvu nende alati toimivate võtetega, mis toovad su ellu rohkem aega sõpradele.
Ametivahetus vanemas eas võib olla hirmutav. Kui võtta endale aega ja mõelda hoolega läbi järgnevad sammud, võib töövahetus ja endale uue elu kujundamine olla igati rahuldust pakkuv.
Karantiini lõpus tuli laulja Ott Lepland (33) välja uue muusikavideoga "Lootuses", mille kommentaariks üks kuulaja YouTube'is tabavalt kirjutas: "Ott on alles noor, kuid juba on ta oma võimsa hääle ja hingelise loominguga jätnud Eesti muusikasse suured jalajäljed. Ta särab veel kaua ühe heledaima tähena Eesti muusikataevas." Selle hinnanguga tuleb ainult nõustuda.
KODUTOHTER JUULI 2020
Eakatel on vanusega seotud silmahaiguste kasvav risk, mistõttu on korrapärane nägemiskontroll äärmiselt tähtis, et ennetada nägemise halvenemist ja hoida silmade tervist. Silmade tervise huvides tuleks eelistada kvaliteetseid, optometristi või silmaarsti määratud prille.
Rasedus on naise organismis õnnis aeg, mis toob endaga kaasa palju muutusi organisüsteemides, kaasa arvatud juuksed ja nahk. "Rasedusaegsete muutuste eest naise organismis vastutavad peamiselt kaks hormooni: östrogeen ja progesteroon. Neid kahte on mitmete uuringute põhjal seostatud ka raseduse ajal esinevate pigmendilaikude tekkega," räägib ämmaemand Anette Viljar.
Armastatud laulja Sünne Valtri, esinejanimega Synne Valtri, on end rahva südamesse laulnud juba palju aastaid tagasi. Ta tunnistab, et püüab end alati rõõmsameelsena hoida, kuigi alati ei pruugi see õnnestuda. Sünne Valtri teab, et ükskõik, mis siin elus põlvili lööb, ja seda tuleb ikka ette, tuleb püsti tõusta, põlved puhtaks pühkida ja edasi minna. Paigale jääda ei ole võimalik.
KODUTOHTER JUUNI 2020
Üldtuntud arvamus on, et mehed mõtlevad suhtes ainult seksile. Kas see on tõesti nii?
Kõik, mis toimub lapsevanemaga, mõjutab paratamatult ka tema lapsi. Kuidas tagada lapsele turvaline keskkond ja turvatunne ka rasketel aegadel?
Kui valida kaks väljendit, mis raadio- ja teleajakirjanikku Liis Lusmägi kõige paremini iseloomustaks, oleksid need pulbitsev kirglikkus ja elujaatav helgus. Ta teab, et elu on väärtuslik. "Elan iga päeva nii kirglikult ja intensiivselt, et kui mind homme enam ei oleks, jääksin rahule sellega, milline mu tänane päev oli."
KODUTOHTER MAI 2020
Koduõenduse esmane eesmärk on, et inimene saaks olla võimalikult kaua kodus, säilitades sealjuures endale turvalise keskkonna ning terviseseisundi. Millist tööd teeb koduõde ning kuidas ja millisel juhul saaks inimene seda teenust kasutada, sellest räägivad koduõde Liina Kivi ning koduõde ja Eesti õdede liidu terviseõenduse seltsingu juht Aina Saarma.
Tänavatolm ärritab hingamisteid ja põhjustab nohu, köha ja silmade kipitust. Kas seda saab vältida? Kui lumi kevadel sulab ja tänavad kuivavad, tõstavad sõidukid ja tuul talvel libeduse tõrjeks puistatud liiva õhku.
Näitlejanna ja muusik Inga Lunge (39) tundis paar aastat tagasi, et on läbipõlemise äärel ning astus välja menukast telesarjast "Pilvede all". Nagu ta naljatades ütleb: pilvede alt päikese kätte.
KODUTOHTER APRILL 2020
Kas ravimid tekitavad sõltuvust? Kas võin ravi omapäi katkestada? Kas võin kasutada teisele inimesele kirjutatud ravimeid? Kas ravimi doosi suurendamine kuulutab halba? Asja toob selgust Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogia osakonna ülemarst Riina Vettus. 
Vajadus kaaslase heakskiidu ja tunnustuse järele on igas lähisuhtes oluline. Kahjuks teeb see aga inimese haavatavaks ja on viljakas pinnas manipulatsioonidele. Varjatud manipuleerimise peaks ära tundma ja peatama, sest see murendab enesehinnangut.
Põnnist, kelle esimene mälestus on sinine taevakirme läbi rohelise põõsapuhma, kasvas mees, kes sõnastas ürgse ugrimaailma tänapäeva eestlase sees nii, et see kõnetab nii akadeemikuid kui ka lihtsaid inimesi. Uurisin, mida arvab metsast hingejõudu ammutav kirjanik Valdur Mikita eestlase tervisest ja eestlasest üldse.
KODUTOHTER MÄRTS 2020
Isiksusehäire paneb inimese käituma ja tundma teisiti kui meie kultuuriruumis kombeks. Pärilikkusel on suur osa isiksusehäirete tekkimisel. 
Haiglane armukadedus on tunne, mis suudab end ise toita ja nii mõnigi kord ei ole sellel midagi tegemist tegelikkusega.
Kuigi ööd lähevad praegu juba pika sammuga valgemaks, valmistub Pimedate Ööde filmifestivali juht Tiina Lokk kibedasti juba uuteks pimedateks öödeks – õigupoolest käib tema ja ta meeskonna ettevalmistus festivaliks aasta ringi.
KODUTOHTER VEEBRUAR 2020
Olgu tüliõunaks keskelt tühjaks pigistatud hambapastatuub või pealetikkuv ämm, tülid kuuluvad kooselu argipäeva. Kuid ka tülitsemine nõuab oskust.
Kui tundub, et viirused tabavad sind järjest tihedamini ja kestavad kauem, siis tõenäoliselt on see tõsi. See juhtub siis, kui nõuda oma kehalt liiga palju ja kurnata end täiesti ära. 
Alati rõõmsameelne ja särav teleajakirjanik, õhtujuht ja treener Liina Randpere pühendab suurema osa ajast kahele pisipojale, kuid enda sõnul on ta liiga energiline ja püsimatu, et lihtsalt niisama olla. Nõnda otsib ta igal vabal hetkel oma rõõmuks ka töist tegevust.
KODUTOHTER JAANUAR 2020
Marilyn Jurman nimetab end Hunt Kriimsilmaks, kes on sõltuvalt eluperioodist erinevas ametis, vahel lausa mitmes korraga. Praegusel ajahetkel tunneb ta end aga kõige paremini just ema ja joogaõpetaja rollis. Mitmete tegemiste taustal on Marilyn seadnud sihiks elukestva enesearengu ja peab tähtsaks oma kogemuste kaudu teiste aitamist.
Mida teha, et sall juukseid pusasse ei ajaks? Miks on talvel juuksed staatilist elektrit täis? Mida teha mütsiludus juustega?
Kui sind kimbutavad uinumisprobleemid ja tunned, et sa ei puhka välja, tasub üle vaadata ka söömisharjumused.
KODUTOHTER DETSEMBER 2019
Näitleja ja laulja Märt Avandi peab Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidu kõneisiku ja ühe eestvedajana sageli tegelema väga valusate probleemidega – lapse haigus on ju rängim katsumus, mida üks vanem võib kogeda. Selles aitab teda emalt saadud põhimõte, millest ta kunagi ei tagane: ole hea nii enda kui ka teiste vastu.
Jõuluaeg on täis kiusatusi tekitavaid hõrgutisi ja tuleb olla ettevaatlik, et kuu ajaga ei lisanduks kilosid, mida pärast aasta aega kiruda.
Terve süda, terav mõistus, hea nägemine ja tugevad hambad – kõige selle tagab väikelapsele tasakaalustatud toitumine, milles on muu hulgas piisavalt polüküllastumata rasvhappeid. Asja selgitab tervise arengu instituudi toitumisspetsialist Kristin Salupuu.
KODUTOHTER NOVEMBER 2019
"November on ainus kuu, kus tunnen, et võin ilma süümepiinadeta toas omi asju teha ja õuetöödest puhata," ütleb Heidi Hanso, hästi tuntud Pajuvärava talu toimeka perenaise ning Uma ja Raju raju emana telesarjast "Meie pere ja muud loomad". Ent mitte ainult. Heidi toimetada ja juhtida on veel mitmed telesaated – aga sellest juba edaspidi.
Tähtis on sisemine ilu, kuid ega välinegi mööda külgi maha jookse. Et nahk oleks särav ja kaunis, tuleks tähelepanu pöörata oma toidusedelile ja lisada sinna iga päev mõni maitsev ilutoit.
Pikema sõpruse päeva eestvedaja Rain Vääna (45) armastab korrata, et pikemalt tervena elamine võiks olla kultuur. Mitte kohustus, mitte sund, vaid elamise viis. Just seda utsitab ta ka teisi mehi tegema, teades, et positiivne eeskuju nakatab ka kõige jäärapäisemat sõpra.
KODUTOHTER OKTOOBER 2019
NUKU teatri näitlejal Anti Kobinil on käsil toimekas aasta. Üks suur tükk Gulliveri kehastades jäi suvve, uus roll septembris juba soojaks mängitud. Sügisel jõudis Anti kõrvalosaga startup-komöödias kinolinale ja muidugi teeb ta jätkuvalt kaasa "Õnne 13-s". Kõige selle kõrval tuleb olla hea pereisa. Seda rolli tuleb igapäevaselt lihvida, ilma igasuguste maskideta.
Üks kõige suuremaid hirme, mis vananemisega kaasneb, on mure mälu ja mõistuse kadumise pärast. Dementsus on haiguste pingereas kiiresti tõusmas – seega ei tule muretsemine tühjalt kohalt. Saad ka ise oma mõistuse teravuseks palju ära teha, näiteks lihtsalt pöörata tähelepanu oma toidusedelile.
Kuigi öeldakse, et saladus, mida teab juba kaks inimest, ei ole enam saladus, võiks meelerahu säilitamiseks ja tervise hoidmiseks mõnikord siiski suu puhtaks rääkida. Millist saladust aga rääkida ja mida endale hoida?
KODUTOHTER SEPTEMBER 2019
Ekslikult arvatakse, et sügisel puugihaigusi ei saa, sest puugid on ohtlikud ainult mais-juunis. Tegelikult püsib puugioht kuni külmade saabumiseni. Sama kaua püsib ka võimalus nakatuda. Kuidas olla kindel, et sa ei ole nakatunud puukentsefaliiti või -borrelioosi? Millised on põhilised sümptomid ja millal tasub teha analüüsid?
Kiusamine on vaimne või füüsiline vägivald, mis jätab jälje kogu ülejäänud eluks. Isegi vaid ühe sõbra või täiskasvanu toetus vähendab tehtud kahju ja aitab kiusatavat.
Filminäitleja Eve Kivi elu on olnud sama seikluslik kui filmis. Kõige pöörasematel hetkedel, võib öelda, on lausa inglid tema järele valvanud. Teisalt on ta ise alati seisnud kahe jalaga maa peal ja oma valikutes lähtunud elus kõige tähtsamast. Selleks on pere ja lähedase
KODUTOHTER AUGUST 2019
Mustasõstramarjade C-vitamiini-küllus on kõigile teada, kuid ka lehed ja varred pakuvad kehakosutust ning tõvetohterdust.
Kuidas saada igapäevane suhtlus toimima nii, et mõlemad kaaslased saaksid asjadest ühtemoodi aru ning kumbki ei solvuks ega mossitaks, on oskus, mida tasub õppida.
Terve olemiseks ei ole üldse palju vaja, teab perearst Elle-Mall Keevallik (31). "Oluline on värskes õhus liikumine, korralik magamine, regulaarne sportimine ja tervislik toitumine. Lisaks võiks olla ka mingi hobi. Kui sul on need asjad korras, siis on vaimne tervis hoitud. Ja kui vaimne tervis on hoitud, ei tule ka teised haigused nii kergesti külge." 
KODUTOHTER JUULI 2019
Tänapäeval nõutakse töökohal head suhtlusoskust. Lisaks tundub paljudele, et kui oled tegija, pead olema pidevalt esil: konto mitmes suhtlusmeedia portaalis, lisaks blogid ja vlogid. Kuidas elus hakkama saada, kui oled hoopis uje ja häbelik? 
Sünnimärke peaks kontrollima eelkõige pahaloomuliste kasvajate ennetamiseks. "Eriti hoolikalt tuleks sünnimärke jälgida siis, kui on mingi ohutegur juba olemas, näiteks heleda nahavärvi puhul," räägib Confido erameditsiinikeskuse terviseõde Keiu-Karin Michelson.
XX tantsupeo pealavastaja ja idee autor Vaike Rajaste (58) laulu- ja tantsupeo ametlikult pildilt vaatab meile vastu ajatute silmadega naine, kes võinuks vabalt elada ka 150 aastat tagasi. Tema juhendamisel toimub tänavune pidu, mis räägib meie armsast Eestimaast, avaldades talle tantsunõtkelt armastust ja kutsudes meid temast rohkem hoolima.
KODUTOHTER JUUNI 2019
Lennukid kukuvad taevast alla, terrorirünnakutest räägitakse ja kirjutatakse iga päev, poliitikas ei tea enam, keda või mida uskuda – see kõik on meie argipäev. Kas oleks parem uudiste lugemine ja kuulamine üldse lõpetada?
Mehe kohalolek lapse sünni juures on tänapäeval enesestmõistetav, viimasel ajal on aga muutunud üha populaarsemaks ka doula ehk sünnitoetaja kaasamine. Miks doulat vaja on ja mida ta täpsemalt teeb, räägib pere- ja sünnitoetaja ning nelja lapse ema Karita Mikko, kes on olnud abiks rohkem kui 350 sünnitusel.
"Jaatav ellusuhtumine ja positiivsus on toredad kõigile su ümber, kuid eelkõige sulle endale, sest hoiavad kõrge eani heas toonuses ja vaimu virgena," sõnab Eesti Draamateatri näitleja Britta Soll (34).
KODUTOHTER MAI 2019
Mõned peavad toidulisandeid pettuseks, mõned väidavad kindlalt, et on nende abil paranenud. Keda peaks uskuma?
Kevadet seostatakse päikesepaisteliste päevade, õitsevate taimede ja soojemate ilmadega, kuid igale kümnendale Eesti elanikule tähendab looduse ärkamine talveunest eeskätt allergiahooaega. Allergia sümptomite vältimise ja ravimise kohta jagab näpunäiteid Südameapteegi proviisor Mariana Džaniašvili.
Juhuse võimas käsi võib meid viia kõige ootamatumatesse olukordadesse, kus sõlmitakse kokku elu tähtsaimaid saatuseniite. Kes teab, võib-olla oleks Janne Ševtšenkost (48) saanud kokk või hoopis kunstnik, kuid juhuse tahtel leidis ta ennast otsides oma kutsumuse ja kire – laulmise. Tänu sellele on meil kõigil võimalik nautida tema kaunist häält meie armsas ooperimajas.
KODUTOHTER APRILL 2019
Kui sul on pidevalt sada tööd-tegemist käsil ning soovid salamisi, et ööpäevas oleks selleks rohkem tunde, võib järgnev olla sulle üllatav. Nimelt ei seisne tootlikkus mitte selles, et rööprähkled nagu hull, vaid tõhusas ajakasutuses.
Öeldakse, et muuda parem ennast, mitte kaaslast. Kuid kas teine ei võiks kasvõi natukenegi muutuda? Järgnevaid nõuandeid tasub lugeda koos kaaslasega.
Naised Köögis on justkui sõbrannad, kes annavad oma lauludega jõudu edasi minna, pakkudes äratundmist, et me ei ole oma muredega üksi, ja aidates näha elu läbi huumoriprisma. Kohtusime nendega ühel märtsiõhtul Kalamaja külaliskorteri avaras köögis, et rääkida muusikast, sõbrannadest ja muidugi tervisest.
KODUTOHTER MÄRTS 2019
Jälgid kiivalt oma toitumist, teed usinalt trenni ja poed õigel ajal põhku, ent kõhuümbermõõt ei näita kahanemise märke. Selle põhjused võivad olla üsna ootamatud.
Igapäevased kohustused võivad aastate jooksul muutuda tüütuks rutiiniks. Proovi selle seitsmest sammust koosneva plaaniga oma ellu rõõm tagasi tuua.
Evelin Ilves (50) on just nagu eesti naise sümbol: julge, ettevõtlik ja iseseisev, kaunis, õrn ja hoolitsev. Ta on tekitanud torme ja skandaale, loonud uusi trende ja olnud paljudele eeskujuks.
KODUTOHTER VEEBRUAR 2019
Intuitsioonile toetudes võib teha suuri otsuseid, kuid peab tegema vahet, kas tegemist on sisetunde või hoopis sinu enda hirmude ja soovidega.
Ehkki mahetoidu pooldajad räägivad selle kasulikkusest ja tervislikkusest, tunnistavad perearstid, et uuringute puudumise tõttu ei julge nad mahetoitu soovitada, kuna ei usu, et see tervisele tavatoidust paremini mõjuks.
Oma kogemustele tuginedes teab kogemuskoolitaja Epp Kärsin, kui suur potentsiaal on puudutustel tervendada oma kaaslast ja iseennast. Teineteise jaoks tuleb aega võtta.
KODUTOHTER JAANUAR 2019
Puudutuse tähtsust inimese elus on raske ülehinnata – me kõik teame, kui mõnus on armastatu puudutus. Viimaste aastate uuringute järgi võib suheldes saavutada hella puudutusega isegi rohkem kui heade sõnadega.
Immuunsüsteem on rakkudest ja molekulidest koosnev kompleksne süsteem, mille ülesanne on meid tõvestavate mikroobide eest kaitsta, ennetada haigusi ja soodustada haavade paranemist.
Kui pühapäeviti õigel hetkel Vikerraadio lahti keerata, võib peale sattuda saadetele, kus üks imeliselt mahe naishääl jutustab igihaljast muusikast või erakordsetest ehitistest. Mina olen seda ainukordset häält mäletanud pea sama kaua kui ennastki. Seda toredam on meie kohtumisel tervitada hääle omanikku, väga nooruslikku ja küpselt kaunist Helgi Erilaidu (76).
KODUTOHTER DETSEMBER 2018
Mittesuitsetajad peaksid olema teadlikud passiivse suitsetamise ohtudest ning nende eest ennast ja oma lähedasi kaitsma. Kaasinimestest hoolivad suitsetajad peaksid aga olema tähelepanelikud oma ümbruskonna suhtes ja läitma sigareti vaid siis, kui on kindlad, et nad teisi oma suitsetamisega ei sega.
Pidev enda süüdistamine ja muretsemine mõjuvad halvasti nii suhetele kui ka seedimisele. Kuid ära muretse, muretumalt elamist saab õppida ja harjutada.
Nii nagu Eesti riigile, on 2018. aasta olnud väga pidulik ja tähtis ka näitlejapaar Haide Männamäele ja Toomas Trossile: neil sai tänavu 20 aastat abiellumisest ja 25 aastat kooselu algusest. Suurem osa Eestist teab neid aga hoopis teiste nimede ja nägudega. Nimelt on just nemad klounid Piip ja Tuut. Ka klounidena on Haidel ja Toomasel sel aastal täitunud ümmargune 20.
KODUTOHTER NOVEMBER 2018
Kas nina tilgub või veritseb aeg-ajalt? Kas sõrm läheb vahel kogemata nina nokkima? Kui vastasid ühele neist küsimustest jaatavalt, on su nina limaskest nagu harimist vajav põld.
Alateadlikud mõttemustrid takistavad meil end muutmast. Eriti raske on see aga puuetega inimestele. Mõnikord annab tõuke muutuseks praktiliste oskuste omandamine, mis aitab erivajadustega inimestel paremini teistega suhelda või isegi tööle minna.
Indrek Hargla on kirjanik, kelle teoste põnevaid teemavalikuid, kirjutamise sõnaosavust ja ilusat eesti keelt hinnatakse kõrgelt. Rääkida ta eriti ei armasta – kui, siis ainult ilmast...
KODUTOHTER OKTOOBER 2018
Purunenud kraadiklaasi elavhõbedaaurud on tervisele ohtlikud. Mida teha, kui vana kooli kraadiklaas põrandale kildudeks kukub?
Sügisel vajab nahk suvekahjustuste parandamist ja niisutavat turgutamist, et püsida kaunis. Kodusele näohooldusele kulub kõigest 20 minutit – selle aja võiks igaüks kord nädalas oma näo hüvanguks leida.
Ooperilauljatar Elina Netšajeva (26) on võtnud sihiks klassikalise muusikaga maailma vallutada – armastus laulmise vastu ja sihikindel töö on talle sel teel tuule tiibadesse andnud. Neiu peab kõige aluseks enda eest hoolitsemist, et tema tähtsaim instrument ikka kaunilt kõlaks.
KODUTOHTER SEPTEMBER 2018
Hoolimata sellest, et nii Eesti mees kui ka naine väärtustavad armastust, paarisuhet ja lapsi, on meil lahutuste arv suur ja lapsi sünnib palju vähem, kui ideaalis soovitakse. Miks ometi?
Sügis läheneb ja paljud meist hakkavad suveasju vaikselt ära panema. Pakume 15 põhjust, miks jalgratast võimalikult kaua ka sügisel kasutuses hoida.
Kolme lapse ema, tantsutreener Monika Tuvi (40) on tõeline rõõmupall. Energiat ammutab ta mõnusast muusikast, tantsust ja toredatest inimestest ning kiirgab seda pakatavat rõõmsameelsust lahkesti edasi teistelegi.
KODUTOHTER AUGUST 2018
Miks mõned inimesed suudavad ebameeldivas olukorras rahulikuks jääda, teised aga lähevad närvi? Ei, rahulikud inimesed ei ole superflegmaatikud, nad lihtsalt teavad, kuidas stressirohkes situatsioonis hakkama saada. Proovi sinagi.
Uuringud näitavad, et mõned toidud mõjuvad tervisele ja salenemispüüetele koos süües-juues paremini, kui neid eraldi tarbides.
Enamasti me ei tea täpselt, kas meie elukutsevalik lähtub geenidest või juhustest. Vaid vähesed teavad juba lapsena, kelleks nad saada tahavad, ja liiguvad siis sihikindlalt eesmärgi poole. Silmaarst Kai Noor võib aga kinnitada, et tema puhul on olnud kõik tegurid olulised.
KODUTOHTER JUULI 2018
Kunstnik Ave Nahkuril sai jaanipäeval kaks kuud kodumaa kuuma päikese all. Nimelt elab Ave suved siin ja talveks kolib Hispaaniasse La Gomera saarele, kuhu ta juba mitu aastat tagasi rajas vahva kodu. Sellest, kuidas ta sinna rändas, on Ave kirjutanud ka lustakalt seiklusliku raamatu.
Said hakkama mõtlematu teoga: lõhkusid usalduse enda ja elukaaslase vahel teda lihtsalt ja labaselt pettes. Kuidas edasi? Kas puistad talle südant või hoiad suu lukus? 
Me teeme päevas umbes 200 000 hingetõmmet, kuid mõtleme hingamise peale tavaliselt ainult siis, kui sellega tekib raskusi. Ent tegelikult tuleks oma hingamisele palju enam tähelepanu pöörata, sest õige hingamistehnikaga saad muu hulgas rohkem energiat, tugevdad immuunsüsteemi ning suudad paremini keskenduda.
KODUTOHTER JUUNI 2018
Nii mõnigi meist ei tea midagi mõnusamat kui suvine puhkus mere ääres. Ultraviolettkiirgusel on loomulikult palju häid mõjusid – seega tuleks päikesepaistet nautida –, aga samas peaks vältima põletuse teket sobiliku päikesekaitse ja terve mõistusega.
Enesehinnangu all mõistetakse inimese seesmist pilti enda kohta: kes ma olen; milline ma välja näen; milles olen edukas; mis on minu puudused ning kas teised armastavad, hindavad ja väärtustavad mind. "Kui inimesel on madal enesehinnang, võib see takistada tal elamast sellist elu, nagu ta sooviks," selgitab psühholoog ja pereterapeut Marlen Tammsaar-Ojamets.
Egle Eller-Nabi lemmikhetked on need, mille ta veedab koos oma perega Hiiumaal. "Need suvised hommikud, kui oled nii kaua puhanud, et sa isegi ei tea, mis nädalapäev parasjagu on ja mitte kellelgi pole kuhugi kiiret," räägib ta unistavalt. Tegelikult möödub Egle tavaline päev pere, treeningute ja koolituste virvarris ning puhkuseks tuleb teadlikult aega võtta.
KODUTOHTER MAI 2018
Kas soovid toituda tervislikult, aga nõrkushetkel söödud koogitükk või hamburger tõmbab su pingutustele vee peale? Pakume mõne tervislikuma võimaluse just sellisteks olukordadeks, kus vaim kipub keha soovidele järele andma. 
Mida vanemaks me saame, seda raskem võib olla uue kaaslase leidmine. Kui arvad, et põhjus on sinu vanuses, peatu korraks ja mõtiskle: ehk peitub probleemi iva hoopis sinu suhtumises ja harjumustes?
Möödunud sügisest annab veel hiljaaegu filmimaastikul režissööri ja produtsendina aktiivne olnud Riina Hein iidseid Hiina tervisetarkusi tutvustavaid kursuseid.
KODUTOHTER APRILL 2018
Vaherite perest mõeldes tuleb esimesena silme ette kindlasti Vello, kes hiljuti Ameerika talendisaates "America's Got Talent" oma pööraste trikkidega miljoneid televaatajaid ehmatas ja hullutas. Muidugi meenub alati särav Aita ja tema helisev naer, mis on täiesti eksimatult äratuntav.
Füsioterapeut Katre Lust-Mardna sõnul peaks liikumisse suhtuma kui preemiasse. Iga samm loeb ja toob meid lähemale paremale tervisele.
Puhastav dieet ehk detox annab suurejoonelisi lubadusi: see vabastab keha mürkidest, vööle kogunenud päästerõngast ning isegi tselluliidist. Kõlab liiga hästi, et olla tõsi? Uurime selle väite tagamaid.
KODUTOHTER MÄRTS 2018
Anne Veesaar satub iga nädal Eestimaa kodudesse helendava ekraani vahendusel. "Õnne 13" on täiesti omaette pere, andes võimaluse justkui veel üht elu elada. Ettevõtliku naisena on Annel tegemisi-toimetusi aga rohkem, olgu selleks mõne teatritüki loomine või seto kooris laulmine.
Lähedase kaotusest ülesaamine on alati raske. Sellest, kuidas saavad lähedalseisjad leinajat aidata, räägib MTÜ Eluliini kriisinõustaja ja psühhoterapeut Eda Mölder. 
Kas lähedus ja soojus on suhtest kadunud? Selleks, et need uuesti leida, tuleks mõelda, kuhu nad jäid ja miks nad kadusid.
Kodutohter veebruar 2018
Õnneks on Eesti sünnipäev keset talve. Sest nüüd, kus me kõik oleme juba külmast ja pimedusest surmani väsinud, toob 24. veebruaril toimuv presidendi vastuvõtt sellesse sünkjasse aega veidike värvi ja silmailu: vastuvõtule kutsutute paraad naelutab tuhanded inimesed teleekraanide ette ja peole kutsutud daamide kleidimood annab pärast jutuainet nädalateks. 
Vererõhunorm liigub aina allapoole. Nüüd peetakse USA-s hüpertoonikuks inimest juba siis, kui tema vererõhk on üle 130/80, mitte üle 140/90 mm Hg nagu seni. Kas rõhu normipiir langeb ka meil? Uue Euroopa-juhendi tagamaadest räägib PERH-i kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa.
Hiina meditsiini arst Rene Bürkland soovitab vaadata haigust kui õppetundi: järelikult on inimene teinud midagi valesti, et on terviserajalt kõrvale kaldunud. Hiina meditsiini põhieesmärk ongi aidata organism õigele rajale tagasi. 
KODUTOHTER JAANUAR 2018
Muusik Helin-Mari Arder alustab aastat plaadi jao uute, talviste lauludega. Talve juures meeldib talle, kui on valget aega, mida vähese lume tõttu kipub kahjuks nappima. "Talv on kõige pimedam ja kõige valgem aeg," nagu on kirja pannud Helin-Mari onu Ott Arder ühes lauluks saanud luuletuses. Igas hetkes on siiski oma ilu, ja muusikat tehes pakub lauljatar seda kõige kallimat – aega iseendale.
Kui nina on kogu aeg kinni ja hingamine käib suu kaudu, tuleb välja selgitada põhjus. 
Ajul on tegelikult üsna vähe vaja, et teda tõhusalt kasutada. Ajuteadlane dr Jaan Aru räägib sellest, kuidas aju kõige paremini keskenduma panna. Keskendumine on nagu lihas: seda tuleb töökalt treenida, kusjuures tähtis on ka puhkamine.
Kodutohter detsember 2017
Kodutohter detsember 2017
Jõulukuul leiavad paljud meie hulgast võimaluse abivajajaid aidata. Mõni meist teeb seda muidugi aasta ringi. Nii ka armastatud näitleja ja meelelahutaja Raivo E. Tamm, kellele on eriti südamelähedane haigete laste aitamine.
Muusikaline eneseväljendus on üks osa inimeseks olemisest – maailmas ei ole ühtegi kultuuri, kus muusikat ei eksisteeri. Sellest, kuidas saab muusikat oma tervise hüvanguks tööle panna, räägib muusikapsühholoog Dali Kask.
Kas kadedus tekitab meis kibestust või innustust? Sõltub täiesti iseendast, kuidas kadedustundesse suhtuda, arvab psühhoterapeut Pille Teearu. 
Kodutohter november 2017
Laulja ja omanimelise nukuteatri looja Anne Velli reedab oma kõige olulisema tervisenipi: "Peaasi et huumorimeel ära ei kaoks ja inimene naermist ei unustaks!" 
Allergia on heaoluriikides aina suurem probleem: on pakutud, et selle all kannatab ligi kolmandik elanikkonnast. Ometi võib kindlaid asju järgides allergiariski vähendada. Mida oma elamises tähele panna, et end selle eest hoida, uurisime Eesti allergialiidu nõustajalt allergoloog Maie Laanistelt.
Miks on vahel nii raske kellelegi ära öelda? Kust läheb piir arutu eneseohverduse ja mõistliku isekuse vahel?
Kodutohter oktoober 2017
Kodutohter oktoober 2017
Teleekraanilt tuttav Kristo Elias naudib oma tööd, ometi kipub seegi olema stressirohke. Peale ajutiste väljalülituste aitab Kristo sõnul pingeid maandada huumoriküllane eluvaade.
Inimesi võivad ootamatult tabada igasugused tervisehädad, ja küll on hea, kui läheduses on keegi, kes oskab või vähemalt püüab aidata. Seda, kuidas reageerida ja mida kõigepealt teha, uurisime MTÜ Rahvakoolitus Elu esmaabikoolitajalt Margit Pärnalt. 
Üks oluline tegur, mis inimestevahelist võõrdumist põhjustab, on stress. Stressi ja seksi seostest vestlesime seksuaalterapeut Mare Pruksiga.
Kodutohter september 2017
Teletoimetaja ja -saatejuht Karmel Killandi sattus kunagi tudengipõlves õnneliku juhuse tõttu televisiooni tööle ja sinna tema hing pidama jäigi. Esimese hooga töötas temperamentne naine teles ligi kümme aastat, tegi siis 15-aastase pausi ja jätkab nüüd Eesti Televisioonis oma viiendat hooaega.
Sul on tekkinud tunne, justkui kõvaketas oleks peas täis saanud? Ära nõua endalt liiga palju ega süüdista ennast unustamises. Aita oma aju lihtsate ja üllatavate võtetega, näiteks tantsimisega. 
Õnnestunud nali võib suhtesse tuua särtsu ja hajutada tüliõuna juba eos.
Kodutohter august 2017
Kui tunned ennast oma suhtes halvasti ja mõtled lahutusele, siis pööra pilk kõigepealt endasse ja mõtle järele, mida sa selles suhtes tegelikult vajad. 
Meie kodumaa rabade ja metsade põuest pärit turvas aitab erinevate nahaprobleemide vastu. Abi saab ka liigesevaevuste, juuste hõrenemise ning psoriaasi korral. Turblissi arendus- ja tootejuht Sirli Mangus selgitab asja lähemalt. 
Suvel peaksid kõik nautima marju. Kõige kasulikum on neid kombineerida teiste toiduainetega.
Kodutohter juuli 2017
Suvevaheaeg peaks pakkuma lapsele võimalust välja puhata ja ennast uue energiaga laadida, mitte kuluma sisutühjale uitamisele nutiseadmes. Kuidas suunata lapsi vaheajal vähem digimaailma tarbima ja miks see üldse vajalik on, uuris Kodutohter Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi direktorilt Kristi Vinterilt.
Kuidas veeta puhkust koos abikaasaga, keda kogu ülejäänud aasta näeb vaid õhtuti? Millest rääkida? Millega täita pikad suvepäevad? Küsisime seda paari- ja pereterapeudilt ning koolitajalt Marge Vainrelt.
Õnnestunud puhkus algab juba viimasel töönädalal. Siis on mõistlik teha aastast kokkuvõte, et suvilas lõkke ääres istudes ei peaks tööasjadele mõtlema.
Kodutohter juuni 2017
Praegu räägitakse palju nii vihakõnest kui ka liiklus- ja perevägivallast. Tegijad õigustavad ennast tihti, öeldes, et silme ees läks mustaks ja vahkviha tuli peale, sellepärast tegi.
Suve saabudes ja edenedes valmib aina ravimtaimi, mille ürdist või juurtest saad valmistada ka tinktuuri. Siin on mõni soovitus, mis on tark spikrina alles hoida.
Ehkki enamasti toob suvi kroonilistele nahaprobleemidele leevendust, on asju, mida atoopilise dermatiidi ehk nahapõletiku põdeja ka soojal ajal jälgima peab. Selgitusi ja soovitusi jagab Tartu ülikooli kliinikumi lastearst-allergoloog Kaja Julge. 
Kodutohter mai 2017
Kodus saab katsetada ka looduslikke vahendeid, näiteks võib pleegitada juukseid sidrunimahlaga ja kaitsta nahka värvi eest kookosrasvaga.
Kuigi võiks arvata, et talvel on libedate teede ja katuseräästas varitsevate jääpurikate tõttu vigastusi rohkem, siis tegelikult on vastupidi: just suvel on nii lastel kui ka täiskasvanutel palju igasuguseid traumasid. Uurisime suviste traumade kohta MTÜ Rahvakoolitus Elu esmaabikoolitajalt Margit Pärnalt.
Kodutohter aprill 2017
Statistika järgi liidavad abikaasasid samasugused väärtushinnangud, truudus ja hea seks. Matkad ja romantilised üllatused lisavad kooselule värve.
Lahutus on raske mõlemale poolele. Kui peres on aga lapsed, peavad lahutavad vanemad oma erimeelsused lahendama nii, et nende järeltulijad ei kannataks. Selleks tuleb eelkõige silmas pidada laste huve, mitte enda omi. Kuidas seda teha, räägib paari- ja pereterapeut Marlen Tammsaar-Ojamets.
Terviseteadlikud kinnitavad, et pole kasulikumat asja kui nisuoras. Samad allikad teatavad, et nisu on nagu suhkurgi valge surm ja seda ei peaks sööma mitte mingil kujul. Kus on tõde?
Kodutohter märts 2017
Isegi kui tita saabumiseks on hoolikalt valmistutud, võib pärast sünnitust tekkida vastsündinu tervise kohta hulk küsimusi. Levinumatele muredele aitab lahendust otsida Ida-Tallinna keskhaigla ämmaemand Mariliis Hunt.
Tavaliselt on kõige raskem alustamine. Mõned nõuanded, kuidas haarata härjal sarvist.
Õhtusöök on soovitatud anda vaenlasele, ent see pole tark tegu, sest tühi kõht ei lase sõbal silmale tulla. Päeva lõpus on mõistlik võtta kerge eine, sest keha palju energiat enam ei vaja. 
Kodutohter veebruar 2017
Jalgade veenilaiendid tuletavad end meelde tavaliselt siis, kui kevad taas sääred paljaks koorib. Ent see ei ole sugugi suvehaigus, vaid tahab ära- ja vaoshoidmist ka külmal ajal.
Aasta alguse lubadused hakkavad juba ununema. Kui aga üks sinu lubadustest oli alustada uuesti trennis käimisega, tasub seda kohe täitma hakata. Ära oota homset – tee plaan ja asu viivitamata asja kallale!
Talv võib nii mõnegi inimese kannatlikkuse proovile panna – pimedat ja rõsket aega jagub meile ju rohkem kui pooleks aastaks. Seega tuleb selle lõputuna näiva tuksumise mahenduseks üles leida vanad või uued, olgu need unustatud või veel avastamata viisid, kuidas pikkadesse pimedatesse päevadesse rõõmu ja valgust sisse meelitada.
Kodutohter jaanuar 2017
Kui kätte jõuavad üleminekuaastad, ohkavad paljud naised kergendatult, et enam pole vaja sidemeid osta ja koos kuupuhastusega jäävad ära ka igakuised meeleolu kõikumised. Omad probleemid on aga ka selles eas, tuleb vaid osata neist võitjana välja tulla. Mis on menopaus ja kuidas seda ära tunda, uurisime Ida-Tallinna keskhaigla günekoloogilt Aira Perilt. 
Mees ei taha olla 40+, vaid ikka endiselt 40–. Teeb trenni edasi või hakkab üle pika aja taas ennast vormi ajama. Üks asi on lihased-liigesed-kõõlused. Aga kas ja kuidas süda kogu sellele valule vastu peab?
Me soovime oma lastele parimat, kuid kahtleme sageli, ega me liialt järele andes neid ära ei hellita või keelates kammitse. Tänapäevaste kasvatusmeetoditega kaldume tavaliselt siiski lapsi üle hellitama. Kuidas aru saada, kui oleme oma järeltulijate vastu ülemäära helded ja laseme neil pahandustest liiga kergelt välja tulla?
Kodutohter 2016 12
Hoolimata uue aja suurest taimetoidutuhinast jääb ka liha enamiku toidulauale. Mis oleksid jõulud ilma seaprae ja hapukapsata?! Kui süüa liha mõistlikult, siis ainult sellest ei johtu ei ülekaalu- ega vähioht. 
Naistearstiga on nagu hambaarstigagi: otsitakse pikalt seda õiget ja enne visiiti kardetakse natuke. Kui tihti ja mis põhjusel peaks günekoloogi poole pöörduma, uurisime Ida-Tallinna keskhaigla arst-residendilt günekoloog Maria Lepikult.
Lastele ja noorematele ütleme aina: "Kuhu sa nii paljalt lähed? Müts pähe, kindad kätte, sall kaela!" Seda tasub aeg-ajalt meelde tuletada endalegi, sest külm, niiske ja tuuline ilm paneb proovile ka meie lihased, närvid ja liigesed.